Araplar Sezonu Erken Açtı

tarafından / Cumartesi, 05 Mart 2016 / YayımlandıRidos Bülteni

Karadeniz her yıl yaz aylarında Arap turistlerin akınına uğramakta. Ormanları dereleri suları ile meşhur olan Karadeniz bölgesi Arap turistleri adeta mest ediyor. Bu sebepten dolayı her yıl bölgeye gelen Arap turist sayısı artıyor. Araplar genellikle yaz aylarında bölgeyi gezmeye ve görmeye gelirdi fakat bu yıl turizm sektöründe sıkça rastlanmayan bir durumla karşılaşıldı.

ridos67

Araplar genellikle doğa ile iç içe tatil yapmak istiyor. Bu sebepten dolayı yaylalarda bulunan otel ve pansiyonlar dolup taşarken şehir merkezlerinde bulunan oteller Arap turistlerden umduklarını bulamıyor.

Rize’de Arapların en çok ziyaret ettikleri yerler ise İkizdere ilçesi ve Ayder yaylası. İkizdere ilçesinde bulunan Ridos Termal Otel’in sahibi Kasım Ekşi ile yaptığımız röportajda “Tesisimiz kurulduğundan beri bu aylarda bu kadar Arap turistin bölgeyi ziyarete geldiği görülmedi. Bu sene yaz aylarında daha önceki senelere göre çok daha fazla Arap turist göreceğimizin habercisidir” dedi.

Arap ailelerle yaptığımız röportajda ise daha önce Türkiye’nin batı kesimlerini ziyaret ettiklerini fakat Karadeniz’i gördükten sonra kesinlikle önümüzdeki senelerde de Karadeniz’i ziyaret etmek istediklerini ve geri döndüklerinde yakınlarına tavsiye edeceklerini söylediler.

Rize doğal güzellikleri keşfedildikçe, turizm yatırımları arttıkça önümüzdeki yılların en gözde turizm merkezlerinden biri haline gelme yolunda ilerliyor. Gelen turistlerin büyük bir kısmı yabancı. Ayder yaylası bir çok pansiyonu olmasına rağmen rezervasyonlar daha kış aylarından doluyor. Yaz aylarında rezervasyon yaptırmayan turistler çadırlarda kalıyor.

ZİRVE