Ayder Yaylası

Ayder, Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güneydoğusunda 1350 m. yükseklikte çam ormanları ile kaplı daha ziyade yayla niteliğinde bir yerdir. Fırtına deresi boyunca eşsiz doğa güzelliklerini izleyerek varacağınız Çamlıhemşin ilçesi hudutları dahilinde yer alan Ayder gürgen dibiyle Aşağı ve Yukarı Ambarlık(Gelin Tülü) şelalesi, yayla evleri, çiçekli düzleri, türlü çiçeklerdin elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkarlar’a dayamış, çam örtülü yamaçlarla kaplı cennet görünümündedir. Ayder Yaylası tatilini daha keyifli hale getirmek için Ayder Yaylası Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar sayfamızı ziyaret etmeni öneririz. Tatilini daha da keyifli hale getirebilmek için hem editörlerimizin hem de tatilcilerimizin hazırlamış olduğu Ayder Yaylası gezi tavsiyeleri bulunuyor.
Bakanlar Kurulu Kararı ile 1987 yılında “Turizm Merkezi” ilan edilen Ayder’de İl Özel İdaresi ve özel kuruluşlar tarafından otel, kaplıca tesisleri yapılmaktadır. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistler 55 derece sıcaklıktaki yeraltından gelen, şifalı kaplıca suyundan yararlanmaktadır.

Ridos Thermal Otel Ayder  Resimleri

Ridos Thermal Otel Ayder Resimleri

 

Ayder Termal  Kaplıcası

Ayder Kaplıcalarının, 55 C sıcaklıktaki renksiz, kokusuz , berrak  suyu ; romatizmal hastalıkların kronik  dönemlerinde , bel ağrısı ,  osteoartrit gibi eklem hastalıkları, kadın  hastalıkları , mizozit tendinit travma , yumuşak doku hastalıkları , ortopedik , beyin  ve sinir cerrahi sonrası hareket tedavilerinde ve rahabilitasyon  amacıyla , ayrıca kalp ve kan  dolaşımı , solunum yolları rahatsızlıklarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak önerilmektedir. Burada hem  de ayder termal kaplıca ‘da şifa bulma  imkanı  yakalaycaksınız .

 

Ayder Yaylası Resmi

Ayder Yaylası Resmi

 


Ayder Yaylasında Görülecek Yerler

Çamlıhemşin  : Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı, dağlar ve yeşillikler arasında muhteşem bir güzelliğe sahip bir yayladır.  Doğa ile iç içe sürecek olan gezinizde belki de en muhteşem görüntülere şahit olacağınız vakit Çamlıhemşin yaylalarını gördüğünüz an olacak. Tarifsiz bir güzelliğe sahip olan bu yaylalarda olabildiğince fazla vakit geçirmenizi öneriyoruz.Çamlıhemşin tüm bu aktivitelerin yapılabilmesi, henüz bozulmamış zengin bitki örtüsü ve faunası, vadileri, yaylaları, dereleri, şelaleri, gölleri ile ülkemizde kesinlikle görülmesi gereken nadir yerlerden biridir.

Ridos Thermal Otel Ayder  Resimleri

Ridos Thermal Otel Ayder Resimleri

 

Zil Kale

Ayder Yaylası’nda mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden biri de heybetiyle ünlü, adeta bir masala ait görüntüsüyle Zil Kalesi. Deniz seviyesinden 750 metre yüksekte kurulu olan Zil Kalesi’ne hayran kalacaksınız.Rize İli, Çamlıhemşin ilçesinde bulunan bölgenin en dikkate değer eserlerinden biridir. İlçe merkezinin 15 km güneyinde Fırtına Deresinin batı yamaçları üzerinde kurulmuştur. Kalenin, üzerinde inşa edildiği sarp kaya kütlesi, denizden 750, dere yatağından ise yaklaşık 100 m yüksektedir. Kale, dış surlar, orta surlar ve iç kaleden meydana gelmektedir.

Ridos Thermal Otel Ayder  Resimleri

Ridos Thermal Otel Ayder Resimleri


Ayder Yaylası  Konaklama Yerleri

 

Yemyeşil Ayder Yaylası’na vardığınızda büyüleyici manzaradan kendinizi alamıyorsunuz, kulaklarınızda ise hiç dinmeyen şelalenin tınıları.Ayder’in sağlık kaynağı kaplıcaları Ayder Yaylası’nda görmeniz gerekenler arasında yer alıyor. 1992’de hizmete açılan, 2005’de Sağlık Bakanlığı’ndan Kaplıca Tesisi İşletme İzni alan ve Sağlık Merkezi hüviyeti kazanmıştır Ayder Yaylası’ndaki kaplıca tesisleri.Ayder Yaylası’nda doğayla uyum içerisindeki görüntüsü ile sıcak, samimi hizmet veren küçük ahşap oteller dışında, kampçılık yapmaya uygun, çadır ve karavanları ile bölgeye gelenler için alanlar vardır.klasik yaz tatillerindeki gibi kum, deniz, güneş dışında, doğa ile başbaşa olacağınız, kaplıcalarından faydalanabileceğiniz bir yerdir. Dört mevsimin yaşandığı Ayder Yaylası, dört mevsimde de gitmiş biri olarak, her mevsimde farklı bir güzelliğini keşfettiğim bir yerdir. Doğayla bütünleşmiş yayla evlerine, oteller, pansiyonlar ve kamp yapmak için burada olanların çadırları ve karavan kamp olanakları da var. Ayder’ de beton bina yapmak yasak, yapılacak binalar mutlaka ahşap olma zorunluluğu var.

 

Ayder Yaylası  Görüntüsü

Ayder Yaylası Görüntüsü

 

 

 

ZİRVE