Elevit Yaylası

Elevit yaylası iki bölümden oluşmaktadır. Ana vanağın ve Tafteni. Ana vanağın bölümü evlerin genellikle çok olduğu bölgedir. Tafteni’ye göre çok daha fazla konut bulunmaktadır. İmkanları da fazladır. Diğer yaylalara göre daha fazla konaklama imkanı bulunmaktadır. Yani pansiyon bakımından zengin bir yayladır elevit. Bunların yanı sıra 3 bakkal ve kafeteryalarda mevcuttur. Tüm bu özelliklerinden dolayı elevit yaylası turistlerin en çok tercih ettikleri yaylalardan biri haline gelmiştir.

elevit1

Bu yörenin insanları büyük kentlere göç etmiştir. Özellikle 80 li yıllarda yaşanan yangın sebebiyle büyük bir bölümü yeniden yapılanmaya başlanmıştır. Yani yörenin bir kısmı modern yapılarla kaplıdır. Elevit yaylasının yarısından çoğu eski ahşap ve taş evlerden oluşmaktadır. Yöreye ayrı bir hava katan bu yapılar turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Yörenin havası suyu okadar mükemmeldir ki bir gelen bir daha geri dönmeyi istemeyeceği bir yayla arıyorsanız elevit tam size göre.

elevit7

Elevit aslında diğer yaylalardan biraz farklıdır. Çünkü buranın aslında bir muhtarlığı var ve resmi kayıtlarda köy olarak geçmektedir. Yani elevit yaylası diye bilinen bu mükemmel vadi aslında tam olarak bir köydür. Köyün yeni adı ise yaylaköy. Bölgenin denizden yüksekliği 1800 metredir.

elevit3

Burada yaşayan insanların neşeli ve şen tavırları dikkatinizi çekebilir. Daha oraya vardığınız ilk anda sizi karşılayan tabeladaki rakım:1800 nüfus:belirsiz yazısından yüzünüz tebessüm etmeye başlar zaten. Her yıl ağustos ayının sonlarına doğru elevit de öyle güzel şenlikler yapılırki eğlencenin doruklarına ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Elevit denince akla ilk olarak horon gelir zaten. Orada horona bir başlandımı herkez o horona katılmak zorundadır. Horon etmeyi bilmiyorsanız bile etmelisiniz. Zaten etmem desenizde yöre halkı sizi horona katılmanız konusunda uyaracaktır.

Elevitte Horon

En güzel horonların oynandığı bu yaylada tulum sesini duyunca zaten bilmesenizde horona katılmak isteyeceksiniz. Horon esnasında birbirine atma türküler atanları görünce kendinizi gülmekten alamayabilirsiniz.

 

Elevit yaylası resimlerinden oluşan bir albüm oluşturduk. Oraya vardığınızda göreceğiniz güzellikleri size albüm halinde sunuyoruz.

ZİRVE