İkizdere

İkizdere çamlık  deresiyle Cimil  deresinin birleştiği yerde kurulan ilçemiz ; İki dere anlamında kullanılan İKİZDERE adını  almıstır . 1933 yılında kadar KURA-İ Seba ( Yedi Köy ) olarak bilinen ilçemiz ; bu  tarihten sonra bucak merkezi olarak İKİZDERE adını almıştır . 25 /06 / 1945 tarihinde bugünkü Güneyce  Beldesi ilçe yapılıp ikizdere’de bucak olarak Güneyce’ye bağlanmıştır. 19 /06 / 1952 yılında Güneyce bucak  yapılmış, ikizdere ilçe merkezi  olmustur .
Rize sahillerinden İyidere vadisine girip 35 km . sonra rahat  bir karayolu yolculuğu yaparak önce Güneyce Beldesi , daha sonra ‘da İkizdere ‘ nin çoskun mayıs deresinin sularının sesini dinlersiniz. İkizdere  Ridos Termal Otelde sizleri misafir  etmek  isteyen  güler yüzlü ev sahipleriniz sizi karşılar . Geldiğiniz mevsim  hangi mevsim  olursa olsun fark etmez, yaylalara doğru yola çıktığınızda belki çiseli bir  hava , biraz  gittiğinizde ılık bir  güneş  belkide zirvelere ulaştığınızda aniden size dağru  uçarcasına  gelen  sis … temmuz ayında vadilerde kıştan kalan küme  küme  karlarla kartopu  oynarsınız. Pınarlarından akan  buz gibi sularda yanınızda getirdiğiniz karpuzun suyun içinde nasıl çatladığına  şahit  olursunuz.İki dağ arası  bir  vadi .. yirmi  sekiz  köy  ama  nam-ı diger  kur’a – yı seba  Yeni köy . İkizdere deyince kıvrım  kıvrım dağ  yolları . masalsı bulutlar üzerinden  yüzen dağ tepeleri . Her mevsim ayrı çiçekler. Taşların kayaların eşsiz manzaraya karşı duruşu . Yankı  yankı uzaklaşan selser… Dört  mevsim başka mevsimler .
İkizdere deyince.. Deyip  geçemeyiz hemence , dururuz.  Renk  renk okuruz onu . Biraz mavi  biraz yeşil , biraz sarı olalım , biraz turuncu yine yeşil ama illa ki  yeşil .. Renk renk  oluruz .. İkizdere  deyince , bir çok şey  daha demiş  oluruz . Kuş sesleriyle  uçar  aklımız  yağmura bakışımız değişir. Güneşte gözümüzün  kamaşması  değişir .

Ridos Thermal
Duman alır derler ..  Neler söylerim  neler..
Derenin her anlamını kastetmiş oluruz . Kışın   karında , baharın  yazın  ve güzün  yağmurunda ıslanır sırıl sıklam olur , yine de sırıl sıklam aşık  kalırız. İkizdere sözler bile nemlenir , tazelenir , Bütün ümitlere bir yaşlık gelir. Çünkü lisan sus olur , dağlarda haykırılır, bir ses kanaviçesi dokunu, titrer içle kemençe.
gökyüzü nerde en geniş izdüşüm nerde en dar yollar en  fazla neleri birleştirir bir tepeden  bir  tepeye neler değişir Dere beyaz mı akar  yeşil  kaç  renktir . İkizdere deyince tarihi bir yerleşim  yerinden bahsetmiş oluyoruz. kur’a – yı seba  dan . Rize tarihinin en  eski yerleşim  yerinden. yedi köyün  birleştiği , iki derenin kesiştğiğ Fatih ‘in  şahin  bakışlarının dolaştığı
belki  şehzade süleyman ‘ın  at koşturduğu bir  yerden ikizdere deyince yokuşlardan da  söz  açalım . Yokuş insanlarından . Dümdüzlüğü bilmeyen , dümdüz olmayan , yani ki kıvrımlı bükülüşlü ayrıntılarından ayrı  bir alem  gizli insanlığından .

İkizdere - Yaylaları

İkizdere – Yaylaları

Dağlarında gür ormanları barındıran ve bu nedenle oksijen açısından zengin olan İkizdere’de, dağ zirvelerinde çarpıcı güzellikteki buzul gölleri yer alıyor.Kaçkar Dağları’nın eteklerinde yer alanİkizdere, özellikle doğa turizmi tercih edenlerin uğrak adresleri arasında yerini alıyor. Dağlarında gür ormanları barındıran ve bu nedenle oksijen açısından zengin olan İkizdere’de, dağ zirvelerinde çarpıcı güzellikteki buzul gölleri yer alıyor. Rize’nin güzeller güzeli bir ilçesi olan İkizdere, Çamlık Deresi ile Cimil Deresinin birleştiği yerde kurulduğu ve iki dere anlamında kullanıldığı için İkizdere adını almıştır. Doğu Karadeniz’in zirvesi Kaçkarlar Dağları’nın eteklerinde yer alan ve göz alabildiğine uzanan ormanların gölgesindeki İkizdere, doğal güzellikleri ve konumu ile yüksek bir turizm potansiyeline sahiptir.Genelde dağlık bir araziye sahip olan İkizdere‘de vadilerin parçalamış olduğu yüksek kesimlerde yeşilin binbir tonuna sahip yayalar bulunuyor. Dağlarda gür ormanları barındıran ve bu sebeple oksijen açısından bir hayli zengin olan İkizdere, doğa turizmine göz kırpıyor.Zengin bir doğal yaşamın sıra zamana direnen emsalsiz bir sivil mimariyesahip ilimiz, fotoğraf tutkunlarını kendine hayran bırakacak fırsatlar sunmaktadır.İlimizdeki buzullar , buzul gölleri, yabani  hayvanları foto safari için  gereken tüm olanaklarısizlere sağlamaktadır. Rize’miz  ve  ikizderemiz tüm  sayfaları  henüz çevrilmemiş bir albüm gibi karşınızda duruyor .İlimiz kışıyla , güzüyle, yağmuruyla , güneşiyle , dağlarıyla , köğrüleriyle hazır ;  alın makinanızı elinize doğaya nazır.
ikizdere

Yayla  Şenlikleri ; 
İkizdere ‘ de yaz aylarında her köyün , her yaylanın kendine özgü şenlikleri vardır . Ulusal ve yerel sanatçıların katılımıyla şenliklerde ikizdere’de ve gurbette uaşayan  hemşerilerimiz coşarlar, ve hasret  giderirler.

Doğal Görünüm ;
Hangi Vadiyi gezerseniz gezin otantik köy evleri size gülümseycektir. Cimil Başköy ‘de Bulunan kütük evler bambaşkadır .

Kemer Köprüler ; 
İkizdere vadisinde yapacağınız gezintilerde derelerin üzerlerinde 1800 yıllarında yapılmış tarihi kemer köprüleri görebilirsiniz.

Anzer Yaylası ; 
Anzer adını balının ünüyle tüm dünyaya duyurmuş bir yöremizdir.  Bu  Gün yüze yakın endemik bitkisinden kafkas arılarının ürettiği anzer balı hastalıkların  tedavisinde destekleyici unsur olarak  kullanılmaktadır .

Likapa ; 
Yaylalara yapacağınız seyahetlerde sağınıza solunuza iyi bakın . Yaban mersini (Likapa ) Çalılıklarından taze dalından likapa yiyebilirsiniz .

Ovit Yaylası ; 
Eğer Karadeniz’den Doğu Anadolu’ya gitmek istiyorsanız mevsimde yaz ise neden  ovit geçidini kullanmıyorsunuz ? Bu yolculuğunuz boyunca su , orman, doğa , kar , göl, şelale, aklınıza ne  geliyorsa hepsini bu yolculuğunuzda göreceğinize eminiz ..

ikizdere-resim
OVİT  YAYLASI : 
Düzenlenen şenlikleri ünlü sanatçılar renklendirir. Karadeniz’in en güzel yaylalarından birini oluşturan Ovit Yaylası; Gito Yaylası ve Hazindak Yaylası gibi güzelliğinden bir şey kaybetmemiştir. Rize-İkizdere’ye bağlıdır Ovit. Karadeniz’in en görülesi yerler arasındadır. Rize gezinizde kesinlikle Ovit’e gelip keşifler yapmalısınız Güneşin ülkesi Ovit Yaylası demek istedim bu doğruya. Çünkü Karadeniz ve yaylaları bildiğimiz iklimin özelliklerini taşımaktadır. Her mevsim yağışlı ve çokça bulutlu. Okyanus iklimi gibi. Hele yüksek yaylaları, sis ve çise özdeşleşmiştir onlarla. İşte Ovit’te öyle yüksek (2640) yaylalardan biridir Rize İkizdere’de. Ama diğer bütün yaylalardan farklı bir yanı vardır Ovit yaylasının.Rize’nin güneye açılan tek kapısı olan ve Erzurum yolu üzerinde ki bu yayla, tam zirveden (Ovit Geçidi) başlar ve güneye doğru alçalarak uzanan yayvanımsı bir vadi üzerinde yer alır. Bu vadi orman üst sınırını aşan yüksekliğine rağmen sahile yakınlığı ile bir cazibe merkezidir de. Burası Kaçkar dağlarının doğu-batı uzanışlı su bölümü çizgisinin güneyinde olması nedeniyle iç bölgelerdeki karasal iklimin geçiş özelliklerini taşımaktadır. Öyle ki, iki farklı iklimin aynı anda bir arada nasıl yaşanabileceğini görebileceğiniz bir laboratuar gibidir Ovit Yaylası.

İkizdere -

İkizdere –

Çağrankaya Yaylası:Ulaşım: Rize’nin İkizdere İlçesinin 25 Km. doğusundadır. Yaz aylarında dolmuşlarla gidilebilen yaylaya güzel manzaralı toprak yolla ulaşılmaktadır.Özellikler: 3. 200 m. rakımlı Çağırankaya yaylası, adını düz konumdaki yaylanın çevresindeki dik yamaçlı kaya ve uçurumlarla ses yankısı oluşmasından almıştır. Elektrik ve telefon gibi altyapıya sahip olan Çağırankaya yaylasında, bakkal, kasap, kır kahvesi işletilmektedir.Konaklama-Yeme-İçme: Yaylada konaklama yeri yoktur. Kamp malzemeleri getirilmelidir. Ancak yayladan et ve süt mamulleri, ekmek satın alınabilir.Rize İkizdere‘de yer alan Çağrankaya Yaylası, büyüleyen güzelliği ve tertemiz havası ile dikkat çekiyor. Genellikle bahar ve yaz aylarında yoğun ilgi gören yayla, özellikle sis çöktüğü anlarda nefes kesen bir manzara sunuyor ziyaretçilerine. Gökyüzüne, bulutlara yakın hissedeceğiniz bir cennet olan Çağrankaya Yaylası, onu keşfetmeniz için sabırsızlıkla bekliyor.

ovit yedi göller

ovit yedi göller

Rize: Göz alabildiğine uzanan yeşil ve mavinin eşsiz uyumundaki Rize, Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer alan ve Karadeniz’e sahili olan masalsı güzellikte bir şehirdir. Bu şehirde; ne mavi hasrettir yeşile, ne yeşil hasrettir maviye. Adeta tutku ile dans eder gökyüzü, deniz, ağaçlar. Karadeniz insanının samimiyeti, misafirperverliği Rize’nin de her köşesine yansımıştır.Karadeniz’in masalsı şehirlerinden biridir palmiye ağaçlarıyla, uçsuz bucaksız çaylıklarıyla, portakal çiçeği kokan sokakları ve masmavi denizi ile kartpostaldan fırlayıp gelmiş gibi görünen Rize. Ne mavi hasrettir yeşile, ne de yeşil hasrettir maviye bu şehirde. Neşeli Karadeniz insanıyla iki lafın belini kırmak, mis gibi kokan çayı birde yerinde, taptaze demlenmişken tatmak, doğanın kucağında kaybolmak ve Karadeniz’in haşin dalgaları eşliğinde sahilde yürümek istiyorsanız ilk fırsatta Rize’ye gelmelisiniz.

Şimşirli Köyü Camii: Geziniz boyunca sadece doğal güzelliklere değil, tarihi değerlere de zaman ayırmak istiyorsanız Rize İkizdere’de yer alan ve dikkat çeken yapılardan biri olan Şimşirli Köyü Camisini gezi listenize eklemelisiniz. 1853 – 1857 yılları arasında Ahmet usta tarafından ahşap yığma tekniği kullanılarak inşa edilmiştir köyün önemli yapılarından biri olan Şimşirli Köyü Camii Derin bir vadiye bakan cami, Karadeniz yöresindeki ahşap camilerin en güzel örneklerinden. 1849’da bütünüyle kestane ağacından inşa edilen yapının iki katlı iç mekanı inanılmaz bir ahşap işçiliğine sahipdir Arazinin eğiminden dolayı yüksek taş duvarlı bir subasman üzerine kurulmuştur.

Anzer Yaylasi

Anzer Yaylasi


Anzer Yaylası:
İkizdereAnzer (Ballıköy) Yaylası Turizm MerkeziUlaşım: Rize’nin İkizdere ilçesinin 39 km. güneyindedir. İkizdere-Dereköy arasını 4 km. asfalt, 25 km. ham toprak yoldur. Yaz aylarında dolmuş bulunabilirÖzellikler: 3. 000 m. rakımlı yaylada alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. PTT, bakkal, kasap, fırın, manav, kır kahvesi ve lokantalar hizmet vermektedir. Çok sayıda hastalığa şifa olan ünlü Anzer Balı bu yaylada bulunmaktadır.Konaklama-Yeme-İçme: Yaylada çok sayıda pansiyon bulunmaktadır. Her türlü yeme-içme ve ihtiyaçlar yayladan karşılanabilir.İkizdere’ye 35 kilometre uzaklıkta yer alan Anzer Yaylası, endemik çiçek türlerinin güzelleştirdiği doğasıyla eşsiz güzellikler sunuyor ziyaretçilerine. Tabiat Ana’nın her köşesini özenerek yarattığı bu yayla ünü bölge sınırlarını aşan, damak tadını kışkırtan Anzer balının üretildiği yerdir aynı zamanda. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yaylada; treeking, yamaç paraşütü ve zirve tırmanışları gibi aktiviteler de yapılmaktadır.

 

ZİRVE