İkizdere Deyince

İki dağ arası  bir  vadi .. yirmi  sekiz  köy  ama  nam-ı diger  kur’a – yı seba  Yeni köy . İkizdere deyince kıvrım  kıvrım dağ  yolları . masalsı bulutlar üzerinden  yüzen dağ tepeleri . Her mevsim ayrı çiçekler. Taşların kayaların eşsiz manzaraya karşı duruşu . Yankı  yankı uzaklaşan selser… Dört  mevsim başka mevsimler .
İkizdere deyince.. Deyip  geçemeyiz hemence , dururuz.  Renk  renk okuruz onu . Biraz mavi  biraz yeşil , biraz sarı olalım , biraz turuncu yine yeşil ama illa ki  yeşil .. Renk renk  oluruz .. İkizdere  deyince , bir çok şey  daha demiş  oluruz . Kuş sesleriyle  uçar  aklımız  yağmura bakışımız değişir. Güneşte gözümüzün  kamaşması  değişir .
Duman alır derler ..  Neler söylerim  neler..
Derenin her anlamını kastetmiş oluruz . Kışın   karında , baharın  yazın  ve güzün  yağmurunda ıslanır sırıl sıklam olur , yine de sırıl sıklam aşık  kalırız. İkizdere sözler bile nemlenir , tazelenir , Bütün ümitlere bir yaşlık gelir. Çünkü lisan sus olur , dağlarda haykırılır, bir ses kanaviçesi dokunu, titrer içle kemençe.
gökyüzü nerde en geniş izdüşüm nerde en dar yollar en  fazla neleri birleştirir bir tepeden  bir  tepeye neler değişir Dere beyaz mı akar  yeşil  kaç  renktir . İkizdere deyince tarihi bir yerleşim  yerinden bahsetmiş oluyoruz. kur’a – yı seba  dan . Rize tarihinin en  eski yerleşim  yerinden. yedi köyün  birleştiği , iki derenin kesiştğiğ Fatih ‘in  şahin  bakışlarının dolaştığı ,
belki  şehzade süleyman ‘ın  at koşturduğu bir  yerden ikizdere deyince yokuşlardan da  söz  açalım . Yokuş insanlarından . Dümdüzlüğü bilmeyen , dümdüz olmayan , yani ki kıvrımlı bükülüşlü ayrıntılarından ayrı  bir alem  gizli insanlığından .
Bitmeyen bir hazine  gibi sürekli veren , evlat veren, şehit veren  bir  anadolu torağından bahsediyoruz  nihayette . ikizdere hepsinden daha fazlası geç  fark  edilen  bir  horoz. anzer balının tadı , Ovit dağının yüksekliği , yayla festivalleri  ridos  thermal  oteliyle yeşillik  köpüren  bir  dere gibi beyazlık temizliğin en  gök mavisi ..

İkizdere - Yaylaları

İkizdere – Yaylaları

İkizdere - Eğlence

İkizdere – Eğlence

İkizdere  - Yaylası

İkizdere – Yaylası

İkizdere - Merkez

İkizdere – Merkez

İkizdere   Yaylası

İkizdere Yaylası

İkizdere Kemer  Köprü

İkizdere Kemer Köprü

İkizdere - Yaylaları

İkizdere – Yaylaları

ridos Ridos Otel

 

ZİRVE