İkizdere Gezilcek Görülcek Yerler

Dağlarında gür ormanları barındıran ve bu nedenle oksijen açısından zengin olan İkizdere’de, dağ zirvelerinde çarpıcı güzellikteki buzul gölleri yer alıyor.Kaçkar Dağları’nın eteklerinde yer alan İkizdere, özellikle doğa turizmi tercih edenlerin uğrak adresleri arasında yerini alıyor. Dağlarında gür ormanları barındıran ve bu nedenle oksijen açısından zengin olan İkizdere’de, dağ zirvelerinde çarpıcı güzellikteki buzul gölleri yer alıyor. Rize’nin güzeller güzeli bir ilçesi olan İkizdere, Çamlık Deresi ile Cimil Deresinin birleştiği yerde kurulduğu ve iki dere anlamında kullanıldığı için İkizdere adını almıştır. Doğu Karadeniz’in zirvesi Kaçkarlar Dağları’nın eteklerinde yer alan ve göz alabildiğine uzanan ormanların gölgesindeki İkizdere, doğal güzellikleri ve konumu ile yüksek bir turizm potansiyeline sahiptir.Genelde dağlık bir araziye sahip olan İkizdere‘de vadilerin parçalamış olduğu yüksek kesimlerde yeşilin binbir tonuna sahip yayalar bulunuyor. Dağlarda gür ormanları barındıran ve bu sebeple oksijen açısından bir hayli zengin olan İkizdere, doğa turizmine göz kırpıyor.


OVİT  YAYLASI : 
Düzenlenen şenlikleri ünlü sanatçılar renklendirir. Karadeniz’in en güzel yaylalarından birini oluşturan Ovit Yaylası; Gito Yaylası ve Hazindak Yaylası gibi güzelliğinden bir şey kaybetmemiştir. Rize-İkizdere’ye bağlıdır Ovit. Karadeniz’in en görülesi yerler arasındadır. Rize gezinizde kesinlikle Ovit’e gelip keşifler yapmalısınız Güneşin ülkesi Ovit Yaylası demek istedim bu doğruya. Çünkü Karadeniz ve yaylaları bildiğimiz iklimin özelliklerini taşımaktadır. Her mevsim yağışlı ve çokça bulutlu. Okyanus iklimi gibi. Hele yüksek yaylaları, sis ve çise özdeşleşmiştir onlarla. İşte Ovit’te öyle yüksek (2640) yaylalardan biridir Rize İkizdere’de. Ama diğer bütün yaylalardan farklı bir yanı vardır Ovit yaylasının.Rize’nin güneye açılan tek kapısı olan ve Erzurum yolu üzerinde ki bu yayla, tam zirveden (Ovit Geçidi) başlar ve güneye doğru alçalarak uzanan yayvanımsı bir vadi üzerinde yer alır. Bu vadi orman üst sınırını aşan yüksekliğine rağmen sahile yakınlığı ile bir cazibe merkezidir de. Burası Kaçkar dağlarının doğu-batı uzanışlı su bölümü çizgisinin güneyinde olması nedeniyle iç bölgelerdeki karasal iklimin geçiş özelliklerini taşımaktadır. Öyle ki, iki farklı iklimin aynı anda bir arada nasıl yaşanabileceğini görebileceğiniz bir laboratuar gibidir Ovit Yaylası.

 

Ridos Thermal Otel  Ovit Yedi Göller

Ridos Thermal Otel Ovit Yedi Göller

 

Eğer bir gün yağmurlarla ıslanıp, bulutların gölgesinden kuruyamadığınız zaman; hemen yanı başınızda Ovit’e çıkınız. Güneşle buluşunuz. Zirveyi aşmadan inerseniz arabanızdan, tekrar binmeden birkaç adım yürüyün ve görün yerde sürünen bulutun (sis) içinden nasıl çıktığınızı güneş ülkesine.

Bunu sakın kışın denemeyin. Üzgünüm kışın kapalıyız! Çünkü… Ama sizlerde seslenirseniz Ankara’ya: “Ovit Geçidine Tünel İsteriz” diye, yakın gelecekte kışın da deneyebilirsiniz.

Ridos  Thermal  Otel  & Spa : Ridos Thermal Hotel & Spa  Ekşioğlu K Şirketler grubunun Turizm faaliyetlerindeki ikinci yatırımıdır.Bir çok alanda faaliyet gösteren şirketimiz turizm konusunda da gerekli atılımları yapmış ve Karadeniz bölgesinde ki yatırımlarına 2008 yılı ağustos ayı itibariyle bir yenisini eklemiştir.Yurtiçinde gerçekleştirdiği büyük projeler ile adından sıkça bahsettiren firmamız yılların getirdiği tecrübe ile modernizasyon ve globalleşme ilkelerini sentezleyerek turizm alanında yeni bir soluk getirmiştir.Karadeniz Bölgesinin en büyük termal tesisi olma özelliğini halen elinde bulunduran Ridos Termal Hotel & Spa bölgenin en büyük markalarından biri olma sorumluluğunun bilincinde olup, kalite ve güven ilkelerinden kesinlikle ödün vermeden işletme hayatına devam etmektedir.


Çağrankaya Yaylası
:Ulaşım: Rize’nin İkizdere İlçesinin 25 Km. doğusundadır. Yaz aylarında dolmuşlarla gidilebilen yaylaya güzel manzaralı toprak yolla ulaşılmaktadır.Özellikler: 3. 200 m. rakımlı Çağırankaya yaylası, adını düz konumdaki yaylanın çevresindeki dik yamaçlı kaya ve uçurumlarla ses yankısı oluşmasından almıştır. Elektrik ve telefon gibi altyapıya sahip olan Çağırankaya yaylasında, bakkal, kasap, kır kahvesi işletilmektedir.Konaklama-Yeme-İçme: Yaylada konaklama yeri yoktur. Kamp malzemeleri getirilmelidir. Ancak yayladan et ve süt mamulleri, ekmek satın alınabilir.Rize İkizdere‘de yer alan Çağrankaya Yaylası, büyüleyen güzelliği ve tertemiz havası ile dikkat çekiyor. Genellikle bahar ve yaz aylarında yoğun ilgi gören yayla, özellikle sis çöktüğü anlarda nefes kesen bir manzara sunuyor ziyaretçilerine. Gökyüzüne, bulutlara yakın hissedeceğiniz bir cennet olan Çağrankaya Yaylası, onu keşfetmeniz için sabırsızlıkla bekliyor.
ridos-termal - otel

Rize: Göz alabildiğine uzanan yeşil ve mavinin eşsiz uyumundaki Rize, Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer alan ve Karadeniz’e sahili olan masalsı güzellikte bir şehirdir. Bu şehirde; ne mavi hasrettir yeşile, ne yeşil hasrettir maviye. Adeta tutku ile dans eder gökyüzü, deniz, ağaçlar. Karadeniz insanının samimiyeti, misafirperverliği Rize’nin de her köşesine yansımıştır.Karadeniz’in masalsı şehirlerinden biridir palmiye ağaçlarıyla, uçsuz bucaksız çaylıklarıyla, portakal çiçeği kokan sokakları ve masmavi denizi ile kartpostaldan fırlayıp gelmiş gibi görünen Rize. Ne mavi hasrettir yeşile, ne de yeşil hasrettir maviye bu şehirde. Neşeli Karadeniz insanıyla iki lafın belini kırmak, mis gibi kokan çayı birde yerinde, taptaze demlenmişken tatmak, doğanın kucağında kaybolmak ve Karadeniz’in haşin dalgaları eşliğinde sahilde yürümek istiyorsanız ilk fırsatta Rize’ye gelmelisiniz.

Şimşirli Köyü Camii: Geziniz boyunca sadece doğal güzelliklere değil, tarihi değerlere de zaman ayırmak istiyorsanız Rize İkizdere’de yer alan ve dikkat çeken yapılardan biri olan Şimşirli Köyü Camisini gezi listenize eklemelisiniz. 1853 – 1857 yılları arasında Ahmet usta tarafından ahşap yığma tekniği kullanılarak inşa edilmiştir köyün önemli yapılarından biri olan Şimşirli Köyü Camii Derin bir vadiye bakan cami, Karadeniz yöresindeki ahşap camilerin en güzel örneklerinden. 1849’da bütünüyle kestane ağacından inşa edilen yapının iki katlı iç mekanı inanılmaz bir ahşap işçiliğine sahipdir Arazinin eğiminden dolayı yüksek taş duvarlı bir subasman üzerine kurulmuştur.

Anzer Yaylası:
İkizdereAnzer (Ballıköy) Yaylası Turizm MerkeziUlaşım: Rize’nin İkizdere ilçesinin 39 km. güneyindedir. İkizdere-Dereköy arasını 4 km. asfalt, 25 km. ham toprak yoldur. Yaz aylarında dolmuş bulunabilirÖzellikler: 3. 000 m. rakımlı yaylada alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. PTT, bakkal, kasap, fırın, manav, kır kahvesi ve lokantalar hizmet vermektedir. Çok sayıda hastalığa şifa olan ünlü Anzer Balı bu yaylada bulunmaktadır.Konaklama-Yeme-İçme: Yaylada çok sayıda pansiyon bulunmaktadır. Her türlü yeme-içme ve ihtiyaçlar yayladan karşılanabilir.İkizdere’ye 35 kilometre uzaklıkta yer alan Anzer Yaylası, endemik çiçek türlerinin güzelleştirdiği doğasıyla eşsiz güzellikler sunuyor ziyaretçilerine. Tabiat Ana’nın her köşesini özenerek yarattığı bu yayla ünü bölge sınırlarını aşan, damak tadını kışkırtan Anzer balının üretildiği yerdir aynı zamanda. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yaylada; treeking, yamaç paraşütü ve zirve tırmanışları gibi aktiviteler de yapılmaktadır.

 

İkizdere Cimil Akırgel Şelalesi Resmleri

İkizdere Cimil Akırgel Şelalesi Resmleri

 

ZİRVE