Karadeniz Gölleri

FINDIKLI  GÖLLERİ

Marsis Kuzey Büyük  Göl
çağlayan vadisi ‘nin başlangıç noktasındaki göl , türkler için  kutsal  bir dağ olan 3334 metrelik marsis dağı  zirvesinin  altında yer  alıyor çağlayan vadisi başlangıcında bulanan  yarımay şeklindeki  göl 2740 merte yükseklikte

Marsis Kuzey Küçük  Göl
Büyük  Göl ‘ ün hemen üst tarafındaki bu  göl 2770  metre yükseklikte. Dağcıların marsis dağı  çıkış güzergahı üzerindeki küçük göl  çağlayan vadisi ‘ne hakim bir oktaya konumlanıyor

Çışkar Tepe Gölü

Öküzboğan gölü’nün batısında konumlanan göl 2692 metre yükseklikte yer alıyor. 2932 metrelik Çışkar ile 2834 çmetrelik kanlı  tepelerinin  arasındaki göle , Öküzboğan  yaylası’nda 2,5 kilometrelik bir yürüşle  ulaşılabiliyor

küçük Çor Gölü

Çor yaylası üzerindeki küçük  düzlükte yer alan bu minik ve sığ göl 2637 metre tükseklikte

Terek  Gölü
Ulaşılması çok zor göllerden biri olan terek 2592 metre yükseklikte yer alıyor. Çor yaylasi ‘nın bulunduğu vadiye bakan  göl sularınu  abu  deresi’ne gödererek Çağlayan  Vadisi’nin yeşillenmesine katkı sağlıyor .

ARDEŞEN  GÖLLERİ 

 Ovit Gölü
Ardeşen  ilçesine 42 kilometre masafede yer  alan  yukarı  balıklı yaylası ‘na ulaşımı  sağlayan karayoluna 500 metre uzaklıktaki  göl Rize’nin  en  kolay ulaşılailen göllerinden biri 2555 metre yükseklikteki ovit  gölü balıklı  dere aracılığıyla  arılı vadisi üzerinden karadeniz ‘e göderiyor

Büyük Yayla Gölü
Büyük  yayla yakınlarındaki bir başka göl  olan büyük  yayla gölü 2818 metrelik büyükyayla kapası tepesi’nin zirve altında yer alıyor. 2736 metre rakımdaki gölün suları tunca vadisi şorak deresi ‘ne akıyor yaylanın doğsundaki sırta yürüyerek açık bir havada gölü fotoğraflabilirsiniz .

İKİZDERE GÖLLERİ

Yediçukur yaylası Çukur Göl
ikizdere ‘ ye 22 kilometre uzaklıktaki yediçukur yaylası’nın hemen üzerinde bulunuyor. Bir  zamanlar yaylacıların kullandığı andon çağırankaya – cimil göç yoluna çok  bir yere konumlanan göl  oldukça soğdır.
Salar Gölü
Cİmil Yaylası’na yaklaşık 8 kilometrede mesafedeki çermaniman yaylası’nda yer alan göl 2844 metre yüksekliktedir. Bir zamanlar yaylacıların  her yaz şemlendirdiği çermaniman ne  yazık ki sonn  yıllarda terk  edlmiş  durumda  yaylanın kuzeyine  konumlanan göle 45 dakikalık  kolay bir yürüyüşle ulaşılıyor.

Dört Göller
Atmeydanı geçidi gölü’nün güneyindeki dar vadide bulunan musa gölü 3420 metre yükseklikte yer  alıyor. Çiftegöl Dağo ‘nın Kuzeyine konumlanan göl , hemşin geçidi ‘nin bulunduğu vadinin içindeki korhuni gölleri seyrediyor çevresindeki altı  adet irili ufaklı göl dotoğraflanmaya değer. Göllerden  çıkan sular birleşerek küçğk  bir şelale oluşturuyor .

Yedi Göller
Büyük  Bölümü Erzurum ili İspir ilçesinde  kalan  Yedigöller ‘in eb batısındaki göl  Rize ‘ nin İkizdere ilçesi  sınırlarında . Tükiye ‘nin en  güzel doğa manzaralarından birini sunan bölge masmavi göz kıroan gölleriyle fotoğrafçıların ve doğaseverlerin  vazgeçilmez mekanları arasında . Plato 3050 metre yüksekliğe konumlanırken , göllerin  suları  yedigöl deresi araçılığıyla salaçur vadisi ‘ nden geçerek Çoruh nehrine gidiyor.

 

AYDER ÇAMLIHEMŞİN  GÖLLERİ

KAPALI GÖLLERİ

Rize ‘ nin en  çok  ziyaret edilen buzul göllerinden olan kapılı göller. önemli bir kamp alanıdır aynı  zamanda. Verçenik dağı termanış ve ispir kapısı rotası üzerindeki irili  ufaklı  dört göl , 2973 – 3075 metre arasındaki yüksekliklerdir. Göller yürüşcülere birbirinden güzel fotoğraf karleri ve etkileyici manzalar sunar. Verçenik  yaylası’na yaklaşık  3 kilometre uzaklıktadır.

ÇERMEŞK GÖLÜ

Rize ‘ nin en  güzel göllerinden biri olan çermeşk  yeşil  –  lacivert rengiyle görenleri  büyüler. başköy  ortaklar yaylası’na 3 kilo metre  mesafedeki çermeşk yaylası’ndan yürünerek ulaşılabilir . Çermeşk gölü- kevut yaylası – cimil yaylası  rotasını  izleyen eski göç yolu üzerindedir.

 

ZİRVE