Karagöl

Artvin Karagöl

Türkiye’de, özellikle ise Karadeniz bölgesinde bilmediğimiz bir sürü doğal güzellikler mevcut. Keşfedilmeyi bekleyen binlerce yer var. Fakat Karagöl Sadece Türkiye’nin değil dünyanın saklı cenneti olarak bilinmekte. Her tarafı ormanlarla kaplı doğa harikası bir gölden bahsediyoruz. Bur göl doğal güzelliklerinin yanında içerisinde yaşayan süs balıklarıyla da dikkat çekmeyi başaran bir göl. Bu gölün manzarası ise mükemmele yakın. Havası kokusu ve suyu son zamanlarda turistlerin en çok ilgisini çeken göllerden biri olması yolunda en büyük etkenlerdir.

 

karagöl-4

Karagöl 2002 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. El deymemiş olması turistlerin en çok ziyaret etme sebeplerinden biri.

Karagöl aynı zamanda dünyanın en güzel, en büyük, en doğal akvaryumu olarakda bilinmekte. İçerisinde bulunan japon balıklarını gördüğünüzde şaşkına döneceksiniz. İçerisinde tam 11 çeşit japon balığı yaşamakta. Sazan balığınında bulunduğu bu göl turistleri hayrete düşürüyor. Balıkların dansını adeta şaşkınlıkla izliyor buraya gelen turistler.  Aynı zamanda karagöl Türkiye’de ki 40 milli parktan biri. Gölün en derin noktası 30 metre derinliğinde. Gölün deniz seviyesinden yüksekliği tam 1650 metre. Karagöl yazın en sıcak günlerinde bile her daim soğuk. Zaten dağlara doğru bakılınca en sıcak mevsimde dahi kar görmek mümkün. Karagöl aynı zamanda 300 e yakın endemik bitki örtüsünü bünyesinde barındırması ile de meşhur.

1960lı yıllarda bu göl ve etrafı ciddi bir temizlikten geçirilmiş ve şuanki güzelliğini almıştır. Gölün içerisinde çok fazla ağaç olduğundan dolayı bu temizliğin yapılmasına karar verilmiş. Gölden 120 ağaç çıkarılmış. Göl çok ciddi bir temizliğe ulaştığında ise süs balıkları bu göle salıverilmiş. Bu balıkların yaşayabileceği tonda bir su olduğu için süs balıkları çoğalıp gölün her tarafını kaplamışlar.

karagöl-1

Turistler Karagöl’ü abant gölüne benzetiyor fakat hepsinin yorumu abanttan çok daha güzel bir yer olduğu yönünde. Özellikle manzarasına hayran kaldıklarını belirten turistler bu gölü tekrar tekrar ziyaret etmek isteyince gölün kenarlarına piknik alanları kurulmuş ve burası artık turistik bir bölge haline gelmiştir. Gölde turistler için yapılan bir sürü etkinlik mevcut. Gölde gezinti yapabilmeleri için kayıklar ve yöresel lezzetleri tadabilmek için restorantlar mevcut. Burada konaklamak isteyen turistler içinde konaklama yerleri mevcut. Gölde tutulan alabalığı mangal yapma keyfinide turistlere sunan bu bölge eksiksiz bir şekilde turizme katılmış bölgelerimizden biridir.

Mevzu karadeniz olurda horonsuz olurmu? Karagölde yöre insanlarının yöresel halk oyunlarını görmeniz mümkün. Çünkü burada yenilen yemekler bir şekilde eritilmeli. Eğer horon etmeyi bilmiyorsanız bile bu heyecana katılmalısınız.

Karagöl’e Nasıl Gidilir?

Artvin’in Şavşat ilçesinde bulunan karagöle tam olarak ulaşana kadar dağın başında böyle bir manzara ile karşılaşılacağı kimsenin aklına gelmiyor.  Trabzon havaalanı 160 km uzaklıktadır. Rize Merkez’den 100 km uzaklıktadır. Artvin merkezine ise 90 km uzaklıktadır. Tam olarak bulunduğu yer ise Arvin’in Şavşat ilçesinde bulunan Meşeli köyüdür.

Karagöl resimlerinden oluşan albüm.

 

ZİRVE