Kavrun Yaylası (kavron)

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan mükemmel bir yayladır kavrun. Aşağı kavrun ve yukarı kavrun olmak üzere ikiye ayrılır. Yukarı bölümünde aşağısına göre çok daha fazla hane (ev) vardır. Yani yerleşim daha fazladır nüfus daha fazladır. Bu yayla kaçkar dağlarının eteklerinde araç yolu olarak en rahat ulaşabileceğimiz yaylalardan olduğundan dolayı son zamanların en popüler turistik mekanlarından biri haline gelmiştir. Rize ilimizin en büyük üç turizm merkezinden biri bu yayladır. Nüfus kış aylarına göre yazın değişiklik gösteriyor. Yazın buranın nüfusu 2500-5000 arasında değişiyor. Bu mükemmel vadide toplam 240 ev bulunmakta. Evlerin çoğusu ahşap ve taştan inşa edilmiştir. Eski mimariyi burada net bir şekilde görebilirsiniz. Kavrun yaylasının denizden yüksekliği 2240 metredir.

kavrun1

Kavrun yaylasının tercih edilme sebeplerinden biride ismini aldığı kavrun dağıdır. Bu dağın denizden yüksekliği 3900 metredir. Kışın kayakçıların yazın ise dağcıların gitmekten en çok hoşlandığı turistik yerlerimizden birisi bu dağdır. Kayak yapanlar için mükemmel bir dağ haline gelir kışın bu dağ. Yayladaki yerleşim yerini ise kamp yapmak için kullanır kayakçılar. Genelde kışın yollar çetin olduğu için helikopterle trabzon havaalanından direk bu vadiye iniş yaparlar ve tırmanış başlar. Son zamanlarda dünya çapında ün kazanmıştır kaçkarlar. Kayakçılar için vaz geçilmez bir sembol haline gelmiştir. Bölgede kayak ve dağcılık sporlarının ilgi görmesi turistik açıdan yayla ve dağlarımızın daha çok değerlenmesine sebep olmuştur.

kavrun3

kavrun9

Kavrun yaylası nerede? Nasıl gidilir?

Kavrun yaylası Rize ilimizin çamlıhemşin ilçesindedir. Çamlıhemşin ilçe merkezine 19 km uzaklıkta olan bu yaylanın yolları virajlı ve çetindir. Rize’den yola çıkıp gitmek istiyorsanız sırasıyla geçmeniz gereken ilçeler; çayeli, pazar, ardeşen, çamlıhemşindir. Daha sonra kavrun tabelasının size gösterdiği yönde 19 km yol aldığınızda bu eşsiz yaylaya varmış olacaksınız.

Kavrun yaylasının resimlerinden oluşan bir albüm oluşturduk.

ZİRVE