Mahura (Tozköy)

Mahura cennet köşesi ilimiz Rize’nin en güzel ilçelerinden biri olan İkizdere’nin yüksek kesimlerinden bir köydür. Diğer adı ise Tozköy’dür. İkizdere merkezinden 7 km Erzurum İspir istikametinde ilerlediğinizde sağ tarafa dönülerek yaklaşık 1 saatte ulaşabileceğiniz bu güzel köy yaylaları yeşili temiz havası ve balı ile meşhurdur. Anzer yaylası ile kardeş olan bu köy harika bir güzelliğe sahiptir.  Çoğunlukla başından duman eksik olmaz ve sadece yaz aylarında karsızdır. Yüksek kesimlerinde yazın en sıcak günlerinde bile kar görebilirsiniz. Oraya varıldığında genelde bulutlar bulunduğunuz noktadan daha aşağıda olacaktır.

20150628_185449_HDR

Bölgede genellikle ahşap ve taş evlere rastlayabilirsiniz. Yapıların eski oluşu ve ortamın doğallığı harika bir hava katmaktadır yöreye. Son zamanlarda turistlerin ilgisini çekmeyi başaran köylerimizden biridir Mahura.

mahura

Köyde genellikle insanlar hayvancılıktan geçimini sağlamaktadır. Köyün eşsiz doğası yeşili ve düzlükleri hayvancılıkta tercih edilmesinin sebeplerinden bir kaçı. Köyün bir camisi ve muhtarlığı bulunmakta. Turistlerin konaklamaları için bir pansiyon veya otel yok fakat yöre insanının misafir perverliği herkez tarafından bilinmektedir. İkizdere’ye bağlı bu şirin köyün balınında Anzer balından aşağı kalır bir yanı olmadığı düşünülüyor. Anzer yaylasından da gözüken bu şirin yayla aynı şekilde binlerce çeşit çiçeği barındırıyor topraklarında.

ZİRVE