Ovit Yaylası

Güneşin ülkesi Ovit Yaylası demek istedim bu doğruya. Çünkü Karadeniz ve yaylaları bildiğimiz iklimin özelliklerini taşımaktadır. Her mevsim yağışlı ve çokça bulutlu. Okyanus iklimi gibi. Hele yüksek yaylaları, sis ve çise özdeşleşmiştir onlarla. İşte Ovit’te öyle yüksek (2640) yaylalardan biridir Rize İkizdere’de. Ama diğer bütün yaylalardan farklı bir yanı vardır Ovit yaylasının.

Rize’nin güneye açılan tek kapısı olan ve Erzurum yolu üzerinde ki bu yayla, tam zirveden (Ovit Geçidi) başlar ve güneye doğru alçalarak uzanan yayvanımsı bir vadi üzerinde yer alır. Bu vadi orman üst sınırını aşan yüksekliğine rağmen sahile yakınlığı ile bir cazibe merkezidir de. Burası Kaçkar dağlarının doğu-batı uzanışlı su bölümü çizgisinin güneyinde olması nedeniyle iç bölgelerdeki karasal iklimin geçiş özelliklerini taşımaktadır. Öyle ki, iki farklı iklimin aynı anda bir arada nasıl yaşanabileceğini görebileceğiniz bir laboratuar gibidir Ovit Yaylası.

Eğer bir gün yağmurlarla ıslanıp, bulutların gölgesinden kuruyamadığınız zaman; hemen yanı başınızda Ovit’e çıkınız. Güneşle buluşunuz. Zirveyi aşmadan inerseniz arabanızdan, tekrar binmeden birkaç adım yürüyün ve görün yerde sürünen bulutun (sis) içinden nasıl çıktığınızı güneş ülkesine.

Bunu sakın kışın denemeyin. Üzgünüm kışın kapalıyız! Çünkü… Ama sizlerde seslenirseniz Ankara’ya: “Ovit Geçidine Tünel İsteriz” diye, yakın gelecekte kışın da deneyebilirsiniz.

 

 

ZİRVE