Pileki Mağarası

Pileki mağarası son zamanlarda Karadeniz bölgesinde en çok ziyaret edilen mağaralardan biri olma yolunda büyük adımlar atılmış bir mağaramızdır. Karadeniz bölgesindeki en büyük mağaralardan biri olan Pileki Mağarası ziyaret eden tüm turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Çok büyük ve gelişmiş bir mağara olan Pileki mağarası artık turizme açılmış bir tesis olarak kullanılıyor. Bu mükemmel mağara M.Ö 2300 yıllarından M.S 1970 li yıllara kadar taş çıkartılmak için kullanılıyordu. Mağara okadar büyükki bulunduğu köyden diğer köylere çıkışları da vardır. Belli bir kısmına kadar ışıklandırma yapılmıştır ama kendine güvenip gitmek isteyenler saatlerce içerisinde dolaşabilirler. Işıklandırma olmayan kısımlara gitmemeniz tavsiye edilir.

pileki1

Pileki Taşı

Bu mağarada eskiden ekmek pişirilirdi. Taşların içi oyularak yapılan fırınlarda pişirilen ekmek günümüzde hiç bir ekmekten alınamayan tadı verirdi. Yörenin ihtiyacı kadar olanı pazarlanır fazlasıda deniz yoluyla bölge illere taşınarak satılırmış. Çünkü pileki taşı sadece bu mağaradan çıkıyor ve ekmeğe bu  harika tadı veren özellikleri içeriyor. Bu yöntemle mısır ekmeğide pişiriliyor ve yine bam başka bir tad ile karşılaşılıyor. Günümüzde bu yöntemle ekmek yapan usta sayısı yok denecek kadar azdır. Uğraşı çok olduğundan olsa gerek teknolojide artınca insanlar bu mükemmel lezzetlerden vazgeçmiştir.

pileki6

Mağarada bu taşlardan yapılmış ufak fırınları ve diğer ürünleride görme şansınız var. Tarihi biraz olsun anlatabilmek için buralara konulan tarihi eserleride mağaraya girdiğinizde görme imkanınız vardır. Türkiye dünyaya ekmeği tanıtan ülkedir. Bu mağara ise dünya çapında ekmek müzesi olarakta bilinmektedir.

Nerededir Pileki Mağarası?

Pileki Mağarası Trabzon dan Rize istikametine giderken Rize il sınırları içerisine girdiğinizde karşınıza çıkan ilk ilçe olan İyidere’de dir. Yol güzergahınızı hiç bozmadan ilerleyin karşınıza pileki mağarası tabelası çıkacaktır. Yemyeşil dünya harikası bir köyün içerisinde olan bu mağara karadeniz sahil yolundan yaklaşık 6 km bu tabelanın gösterdiği yönde yol kat edildiğinde varılabilir. İlerlerken önünüze iki yol çıkacak. Fakat iki yol içinde Pileki mağarası tabelası göreceksiniz. Bizde giderken şaşırdık fakat iki yoldanda bu mağaraya ulaşabiliyorsunuz tereddüt etmeden birini tercih edin. İyidere ilçesi Rize Merkezinden 18 km Trabzon istikametine doğru gidildiğinde karşınıza çıkacaktır.

pileki8

Sizler için pileki mağarasının resimlerinden oluşan bir albüm oluşturduk. Oraya vardığınızda bunları gerçekte görmenin heyecanını yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.

ZİRVE