Rize’de Gezilcek Görülcek Yerler

RİZE  KALELERİ

Rize Zil Kale : Çamlıhemşin, Rize ilçesinin 12 km güneyinde, Fırtına Vadisi’ndeki bir geçide hakim, yüksekçe bir tepe üzerinde (dere yatağından 100 m, denizden 750 metre yükseklikte) konumlanmış (40° 55′ N, 40° 57′ E), 8 burç ve bir gözetleme kulesinden oluşan, savunma hendeği durumundaki Zil deresine merdivenle inilen bir kale olup, kesin yapım tarihi bilinmemektedir.Kale; dış surlar, orta surlar ve iç kaleden meydana gelmekte. Kalede muhafız binası, şapel ve baş kule bölümleri yer alıyor. Kulenin dört katlı olduğu, duvarlardaki hatıl izleri ve kiriş deliklerinden anlaşılıyor. Osmanlı Devleti, bölgeyi fethettikten sonra kale askeri amaçlı olarak kullanılmış. Günümüzde içi ve çevresi otlarla kaplanmış, ahşap olan iç konstrüksiyonu yok olmuş durumdaki tarihî Zil Kale’nin taş duvarlarının bir kısmı da bakımsızlıktan yıkılmış durumda.

RİZE  - KALESİ

Rize Kalesi 150 m yükseklikte doğal bir yükselti üzerinde kurulmuştur. Planı düzgün olmayan bir yamuk şeklindedir. Giriş kapısı doğudadır. Dış kapıdan küçük avluya girilmekte ve buradan ikinci bir kapı ile kalenin asıl alanına girilmektedir. İç kaleyi çevreleyen duvarlar kısmen düzgün kesme taş ve moloz taşlardan inşa edilmiştir. Duvarların kalınlığı 1,5 mdir. İç kale, yarım daire planlı beş kuleye sahiptir. Yakın zamana kadar çok harap durumda olan kale surları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca onarılmıştır. Kale duvarları, seyirdim yolu ile kısmen dendanlarla tamamlanmıştır. 

Çağrankaya YaylasıKaradeniz’in mis gibi havasında, şehir karmaşasından uzak huzurlu günler geçirmek ister misiniz? O halde sizleri Rize’de bulunan Çağrankaya Yaylası’nın büyülü atmosferine davet ediyoruz.Yayla, hem doğal güzelliğinin içinde barındırdığı yeşillikleriyle hem de keşfedilmeyi bekleyen noktalarıyla sizleri bekliyor. İkizdere ilçesinde bulunan yayla, Kış aylarının çok soğuk ve sert geçmesi sebebiyle halk tarafından yazlık olarak kullanılmaktadır.

Rize’de Nereye Gidilir :  Rize, Karadeniz‘in en önemli ve gelişmiş turizm bölgelerinden biri. Özellikle bahar ve yaz aylarında ülkemizin her yerinden onbinlerce kişinin ziyaret ettiği Rize’de eşi bulunmaz güzellikler yer alıyor. Siz de bu güzellikleri keşfetmeye karar verdiyeniz Rize gezilecek yerler listemizie bakmayı unutmayın.Rize’ye geldiğinizde öncelikle merkeze bulunan Atatürk Evi Müzesi’ni, Rize Müzesi’ni ve Etnografya Müzesi’ni gezebilirsiniz. Rize merkezde bulunan Rize Kalesi’ni görebilirsiniz.Çamlıhemşin ilçesine gidebilirsiniz. Çamlıhemşin sokaklarında dolaşarak mimarisi ile ünlü tarihi Çamlıhemşin Evleri’ni görebilirsiniz. Çamlıhemşin merkeze biraz uzaklıkta da olsa Ayder Yaylası’na gidebilirsiniz. Ayder Yaylası artık, dünyaca ünlü bir turizm merkezi desek abartmış olmayız. Yeşilin bu karda tonunu bir arada görebileceğiniz ender yerlerden. Kaçkar Dağı’na ve Milli Park’a gidebilirsiniz.Çamlıhemşin’e geldiğinizde özellikle doğa tutkunlarının gözde mekânlarından olan Fırtına Vadisi’ne gidebilirsiniz. 57 kilometre uzunluğundaki Fırtına Deresi, Ardeşen civarında denize dökülüyor. Çamlıhemşin’e yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Zil Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Kale, Fırtına Deresi’ni ve vadiyi de görebilecek, tüm güzel manzaraya hâkim bir tepede yapılmış. Çamlıhemşin’deki pek çok yayladan biri ve en ünlüsü olan Hazindak Yaylası’na gidebilirsiniz. Buradaki dağ evlerini ve muhteşem yeşilliği görebilirsiniz.
Çamlıhemşin’e biraz uzaklıkta yer alan Kale-i Bala’yı ziyaret edebilirsiniz. Çayeli ilçesinde yer alan Zeleki Kalesi’ni görebilirsiniz.Rize’de çok sayıda tarihi cami, han ve hamam da yer alıyor. İslam Paşa Camisi, Gülbahar Camisi, Cafer Ağa Camisi’ni ziyaret edebilirsiniz.Termal turizm açısından olanaklara da sahip olan Rize’de Ayder Kaplıcası’na ve İkizdere İçmesi, Çayırlı Maden Suyu gibi yerleri de ziyaret edebilir ve şifa bulabilirsiniz. Ağaran Şelalesi’ne gidebilirsiniz. Rize’nin yeşilin her tonunu bulabileceğiniz yaylalarına gidebilirsiniz. Kaçkar Dağları’nın eteklerinde yer alan Çamlıhemşin, Hemşin, İkizdere ilçelerinde bulunan çok sayıda yaylayı görebilirsiniz. Ayder, Anzer ve İkizdere gibi turistik açıdan da ünlü yaylalara gidebilirsiniz.

İKİZDERE RİDOS THERMAL  OTEL tesisi 30.000 m2 alan üzerinde Rize ilinin İkizdere ilçesinin İkizdere vadisinde Trabzon havalimanına 95 km,Rize şehir merkezine 60 km ve İkizdere ilçesine 6 km uzaklıkta 800 metre rakımda ılıca köyünde orman içerisindedir.
İkizdere vadisinin eşsiz orman manzarası ve Cimil deresi yanında kurulu olan 148 odalı tesiste vadiye yukarıdan bakan Roof bar,Lobi, Lobi bar, Oyun odası, Dinlenme salonu, İnternet Cafe, Bilardo salonu, Çocuk oyun odası, Kapalı Bayan havuz, Kapalı Bay Havuz, Türk hamamı, Sauna, Fitness center, Vitamin Bar, Çocuk havuzu, Odalarda ücretsiz kablolu internet, Spa merkezi, Yöresel mutfak Restaurantı, Nargile cafe, Yörük çadırında Gözleme Evi, 24 saat oda servisi, Odalarda minibar, Odalarda LCD Tv uydu Yayını, Odalarda balkon , Jakuzi, Masaj odaları, Helikopter pisti, İki misafir asansörü, doğa ile baş başa Yürüyüş parkurları bulunmaktadır.

Ridos Thermal  Otel  Rize Kaleleri

Ridos Thermal Otel Rize Kaleleri

Anzer Yaylası Gerçek Güzelliği

Anzer Yaylası Gerçek Güzelliği

Ovit Karedeniz Göl Resimleri Manzarası

Ovit Karedeniz Göl Resimleri Manzarası

Petran Yaylası Harika Manzarası

Petran Yaylası Harika Manzarası

 

ZİRVE