Yeşil Yol Karadeniz Projesi

Doğu Karadeniz Bölgesel Gelişme Planı (DOKAP) tarafından yürütülen ‘Doğu Karadeniz Turizm Master Planı’ kapsamında Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize, Artvin yaylalarını kapsayan 2 bin 567 kilometrelik ‘Yeşil Yol Projesi’nin 310 kilometrelik bölümünde yenileme ve yol yapım çalışması yapıldı. 2 yıldan bu yana  çalışması süren ve 40 milyon TL’nin harcandığı projeye 2014 yılında 47 milyon TL daha ödenek tahsis edilirken Samsun’dan başlayan ve Artvin Sarp Sınır Kapısı’nda bitecek yolun 289 kilometrelik bölümünde çalışmaların aralıksız sürdürüldüğü bildirildi. Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, projenin en önemli bölümünün Ordu’da olduğuna dikkat çekerek, şöyle dedi: “Proje kapsamında ilimiz sınırları içinde yapılacak çalışmaların bedeli yaklaşık 11 milyon TL.

Ridos Thermal Otel Ayder  Resimleri

Ridos Thermal Otel Ayder Resimleri

Proje kapsamına bugüne kadar Çambaşı yaylası ile Mesudiye İlçesi’ne bağlı Beyağaç Köyü arasındaki 17 kilometrelik yol asfalt hale getirildi. Yine Çambaşı Yaylası ile Giresun’un Paşakonağı Yaylası arasındaki 9.1 kilometrelik yolun yapımı tamamlandı.
Yeşil Yol Projesi’ ile yaylalar arasındaki turizmde canlanabilecek, eko-turizmi hareketlendirecek.
Kabadüz-Çambaşı arasındaki yolda iyileştirme çalışması sürüyor. Yine Çambaşı Kayak Merkezi‘nin yapımı, Yeşil Yol‘un tamamlanması kent turizmine büyük fayda sağlayacak. ‘Yeşil Yol’ üzerinde bulunan Mesudiye İlçesi’ne bağlı Zile Obası, Kızılağaç Yaylası, Köşe Obası, ikizdere cimil yaylası  gibi yaylalarımızda 150 yıl önce yapılan ahşap yapılarda orjinalliğini koruyor ve yurt içi yurt dışından gelen turistlerin de büyük ilgisini çekiyor. Turizme yönelik yol ve kayak merkezi gibi yatırımlar tamamlandığında kentimizin yaylalarını ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında da ciddi artış yaşanmasını bekliyoruz.

  Karadeniz  Nisan'da bir başka güzel

Karadeniz Nisan’da bir başka güzel

Kısa adı DOKAP olan, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığını Sayın Ekrem Yüce’nin yürüttüğü Rize, Trabzon, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Ordu, Samsun ve Artvin illerini kapsayan, “Doğu Karadeniz Turizm Master Planı” çerçevesindeki, “Turizm Yolu” güzergâhının Rize sınırları içinde kalan 289 km.lık kısmında yol yapım çalışmaları devam etmektedir. DOKAP Turizm Master Planı kapsamında yukarıda isimlerini yazdığım 8 Karadeniz Bölgesi İlini bir bütün olarak ele alan ve turizm merkezlerini birbirine bağlayacak olan Yeşil Yol Projesinin toplam uzunluğu yaklaşık 2.250 km.den oluşacak.

Trabzon, Uzungöl sınırından başlayarak Rize,İkizdere, Fındıklıdan, Artvin, Arhavi ilçesine geçişini sağlayacak olan Yeşil Yol Projesi bölgedeki yaylaları turizm merkezlerine doğu, batı ekseninden birbirine bağlayacak. Bu çok önemli projeyle, Rize ilimizdeki 11 turizm merkezi ve yaylalar birbirine bağlanırken, vadiler arası geçitler sağlanmış olacak. Bu vadilerin Karadeniz Sahil Yolu’na bağlantılarıyla bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlere daha çok alternatif rota sunularak, turistlerin konaklama süresi artacaktır. Turizm ve konaklama merkezi olarak planlanan İkizdere- Çifte köprü, Çamlıhemşin, ikizdere,Çat, Çamlıhemşin, Gallerdüzü, Ardeşen, Deremezra ve Fındıklı, Gürcüdüzü yaylaları bu proje kapsamında aynı güzergâh üzerinde yer alacaklardır.Karadeniz Yeşil YolProjesinde yapılacak işlerde temel prensip olarak doğal yaşam dokusuna zarar vermeden, doğayı tahrip etmeden proje üretmek ve geliştirmek hedeflenmiştir. Böylece, bölgemizin doğal yapısının ve kaynaklarının korunması, tarihi, doğal ve kültürel potansiyelinin harekete geçirilmesi, sürdürülebilir turizm altyapısının ortaya çıkarılması, mekân ve yaşam kalitesinin artırılması planlanmaktadır.Bu önemli proje doğrultusunda yapılacak olan, etkin tanıtım politikalarıyla bölgenin ve 8 ilin markalaştırılması, kültürün korunması ve geliştirilmesi, bölge illerine gelen turist sayısının ve ortalama kalış sürelerinin artırılarak turizm sezonunun genişletilmesi ve bu suretle bölgenin turistik cazibe merkezi haline getirilmesi sağlanmış olacaktır.

Ridos Thermal  Otel  Foto Safari

Ridos Thermal Otel Foto Safari

 

ZİRVE