DÜNYA MACERA TURİZMİNİN EN İYİ DESTİNASYONU KARADENİZ BÖLGESİDİR.

tarafından / Cuma, 23 Aralık 2016 / YayımlandıRidos Bülteni

Macera  turizminde karadeniz bölgesi  özellikle Rize, ilçeleriyle, köyleriyle bir bütün olarak  dünyada eşi  ve benzeri  olmayan ve keşfedilmeyi  bekleyen, egzotik,  dünyanın en önemli doğa merkezlerinden biridir.
Aktif genç nüfus artışı,  sporcu  ruhlu dinamik insanlar, geç evlenme yaşı, birden fazla gelire sahip ailelerin sayısındaki artış, çocuksuz aileler  ve yalnız yaşayan yetişkin  sayısındaki artış gibi faktörler,  turist tiplerinin ve ihtiyaçlarının çeşitliliği, açık hava turizm pazarının en hızlı büyüyen sektörlerinden biri,  macera turizm pazarıdır.     8-uluslararasi-rafting-senligi-basliyor-1406633685
TÜRSAB Doğa ve Macera Turizmi Raporu, doğa turizminin payı 400 milyar dolar. Bu 400 milyar doların 263 milyarı ise macera düşkünlerinin yaptığı harcamalardan oluşuyor.                    Macera seyahatinde,  rutin yaşamdan uzaklaşma, turistler aktif tatille ilgilenmektedirler. Aktif tatil seçeneklerinin hızlı büyümesi ve dolayısıyla tur operatörlerinin ve seyahat acentelerinin ürün çeşitliliğinin artmasıyla doğrudan bağlantılıdır.  Ayrıca, macera ile ilgili  çağrışım: heyecan veren etkinlikler, yarışmalar, adrenalin, coşku, gezinti, zahmet, mücadele, aşırı, gurur, dehşet, keşif, heybetli, risk, zafer, başarı veya cesur olarak ifade edilebilir.Teorik açıdan bakıldığında bütün turizm aktiviteleri monotonluktan kaçış, yenilik ve değişiklik içerdiği için “macera” olarak kabul edilebilir.                     6431     Macera turizmi, egzotik çevresel ortam, tehlike,  mücadele, yenilik, motivasyon, ego tatmini, performans, coşku, gerçeklerden kaçma ve uzaklaşma  macera seyahatinin diğer ayırt edici  özellikleridir.                                                                             Macera turizm alanları Karadeniz Bölgemizde geniş bir alanı kapsamakla birlikte özellikle Rize ilimiz Macera Turizmi için dünyada eşine  az rastlanan, keşfedilmemiş yerler , adı henüz konulmamış göller ve şelaleler, dereler, nefes kesen vadiler,  yolu olmayan dağlar, ormanlar ve yaylalar bulunmaktadır. Macera tatili katılım amacı yeni bir deneyimi keşfetmek olan, özel hedefli, doğaya yönelik geziler, eğitim, eğlence ve çoğunlukla macera ile ilişkilendirilen bir turizm stilidir.

İkizdere Cennet Vadisi sesiz bir ortamda doğal yaşamı gözlemlemek için dünyada tektir.

En popüler olan geleneksel açık hava macera etkinlikleri arasıında olanlarının, doğa turları, rafting, zipline, kayak, kültürel ve çevresel geziler, trekking, kuş gözlemciliği, bisikletçilik, safari, dalış, tırmanma, atçılık, avcılık, kanoculuk ve balta girmemiş orman keşfi  olduğunu tespit etmişlerdir.

Macera Turizmi sürdürülebilir gelişim politikaları, güvenlik, turistik altyapı, doğal kaynaklar, kültürel kaynaklar, macera aktiviteleri, girişimcilik, insancıllık, sağlık ve imaj kriterleri incelenerek tespit için geç kalınmamalıdır.

Ridos..Rize benzersiz doğal yapısı ve yemyeşil zengin vahşi doğası ile öne çıkıyor. Şehrin tamamı yemyeşil bitki örtüsü, 3.000 metre yüksekliğindeki dağlar  ve ormanlarla kaplıdır.

Özelikle ve öncelikle  “ACUN MEDYA” Programının bir parçası olan  “SURVİVOR”

yarışmalarının bundan sonra Karadeniz Bölgesinde ve  dünyanın en güzel, en gizemli,

en egzotik kenti olan  Rize’de yapılmasını Sayın Acun ILICALI’ya önermekle beraber, Sayın ACUN’u; İkizdere Cennet Vadisinde bulunan, Ridos Thermal Hotel’ davet ediyoruz. Konumu  ve doğa  harikası çevresiyle beraber uluslararası bir çok ülkenin TV Kanalarında ve programında yer alan Ridos  dünya’da ortasından dere geçen, bahçesinde şelalesi olan  tek otel olma ve   Türkiye’nin birinci derecede önemli ve öncelikli kaplıcasına sahip  (1 litre suyunda 4542 mineralizasyon olması nedeniyle)  dünyanın en iyi 5 thermal suyundan biri olma özelliklerini taşımaktadır.

Cemal AKIN

Turizmci Yazar

ZİRVE