Hayde İkizdereye

tarafından / Çarşamba, 17 Eylül 2014 / YayımlandıRidos Bülteni

İkizdere çamlık  deresiyle Cimil  deresinin birleştiği yerde kurulan ilçemiz ; İki dere anlamında kullanılan İKİZDERE adını  almıstır . 1933 yılında kadar KURA-İ Seba ( Yedi Köy ) olarak bilinen ilçemiz ; bu  tarihten sonra bucak merkezi olarak İKİZDERE adını almıştır . 25 /06 / 1945 tarihinde bugünkü Güneyce  Beldesi ilçe yapılıp ikizdere’de bucak olarak Güneyce’ye bağlanmıştır. 19 /06 / 1952 yılında Güneyce bucak  yapılmış, ikizdere ilçe merkezi  olmustur .
Rize sahillerinden İyidere vadisine girip 35 km . sonra rahat  bir karayolu yolculuğu yaparak önce Güneyce Beldesi , daha sonra ‘da İkizdere ‘ nin çoskun mayıs deresinin sularının sesini dinlersiniz. İkizdere  Ridos Termal Otelde sizleri misafir  etmek  isteyen  güler yüzlü ev sahipleriniz sizi karşılar . Geldiğiniz mevsim  hangi mevsim  olursa olsun fark etmez, yaylalara doğru yola çıktığınızda belki çiseli bir  hava , biraz  gittiğinizde ılık bir  güneş  belkide zirvelere ulaştığınızda aniden size dağru  uçarcasına  gelen  sis … temmuz ayında vadilerde kıştan kalan küme  küme  karlarla kartopu  oynarsınız. Pınarlarından akan  buz gibi sularda yanınızda getirdiğiniz karpuzun suyun içinde nasıl çatladığına  şahit  olursunuz.
Ovit yaylasından Cimil Yaylasına doğru yapacağınız dağ  yürüyüşünde , zirvelerde inci gibi dizili göllerde doğal alabalıkları  seyredebilirsiniz. Eğer şansınız varsa dağ horozuna rastlayabilirsiniz . Ilıca Köyünde bulunan Termal SU (kaplıca)  günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Dağ kekiği kokusunda likapa toplayabilir, topladığınız likapaları 200m yükseklikten denizi seyederek yiyebilirsiniz
Ridos Otel
Yayla  Şenlikleri ; 
İkizdere ‘ de yaz aylarında her köyün , her yaylanın kendine özgü şenlikleri vardır . Ulusal ve yerel sanatçıların katılımıyla şenliklerde ikizdere’de ve gurbette uaşayan  hemşerilerimiz coşarlar, ve hasret  giderirler.

Doğal Görünüm ;
Hangi Vadiyi gezerseniz gezin otantik köy evleri size gülümseycektir. Cimil Başköy ‘de Bulunan kütük evler bambaşkadır .

Kemer Köprüler ; 
İkizdere vadisinde yapacağınız gezintilerde derelerin üzerlerinde 1800 yıllarında yapılmış tarihi kemer köprüleri görebilirsiniz.

Anzer Yaylası ; 
Anzer adını balının ünüyle tüm dünyaya duyurmuş bir yöremizdir.  Bu  Gün yüze yakın endemik bitkisinden kafkas arılarının ürettiği anzer balı hastalıkların  tedavisinde destekleyici unsur olarak  kullanılmaktadır .

Likapa ; 
Yaylalara yapacağınız seyahetlerde sağınıza solunuza iyi bakın . Yaban mersini (Likapa ) Çalılıklarından taze dalından likapa yiyebilirsiniz .

Ovit Yaylası ; 
Eğer Karadeniz’den Doğu Anadolu’ya gitmek istiyorsanız mevsimde yaz ise neden  ovit geçidini kullanmıyorsunuz ? Bu yolculuğunuz boyunca su , orman, doğa , kar , göl, şelale, aklınıza ne  geliyorsa hepsini bu yolculuğunuzda göreceğinize eminiz ..

Ridos Thermal

Ovit Yedi Göller

Ovit Yedi Göller

 

Kemer Köprü

Kemer Köprü

 

Anzer Yaylasi

Anzer Yaylasi

 

İkizdere Cimil Akırgel Şelalesi Resmleri

İkizdere Cimil Akırgel Şelalesi Resmleri

ZİRVE