İkizdere Dağ Horozu Şenliği

tarafından / Cumartesi, 07 Haziran 2014 / YayımlandıRidos Bülteni

Rize’nin İkizdere ilçesinde bugün dokuzuncu Dağ Horozu Şenliği yapıldı. Sivrikaya köyünün Büyük yaylasında yapılan şenliğe katılmak için gece saatlerinden bekleyenler Dürbünlerle Horoz seyretti.İkizdere ilçesinde bu yıl önuncusu  yapılan “İkizdere Dağ Horozu Şenliği”nde doğaseverler, Türkiye’de sadece Doğu Karadeniz‘de yaşayan ve nesli tükenmekte olduğu için koruma altına alınan dağ horozunu dürbün ve teleskopla izledi.Şenliğe Katılanlar  2300 rakımda dürbün ve teleskoplarla gözlem yaptıklarını ve karşılarındaki yamaçlarda barınan dağ horozlarını gördüklerini belirterek, “İkizdere ilçemizde böyle güzel organizasyon yapmak, doğaya gösterilen saygının belirtisidir. Dağ horozu koruma altına alınan bir canlı. Dünyada nesli azalmış. Doğu Karadeniz‘de, özellikle Rize’nin Kaçkar Dağları‘na yavru bırakıyor” dedi.

Halk oyunları gösterileri ve konuşmaların ardından, şenliğe katılanlar Manle Şelalesi’ni gezdi. Yaklaşık 30 metre yüksekliğinde ve yemyeşil ormanlar arasındaki şelaleyi gezen davetlilerden bazıları, şelalenin serin suları altına girdi. Dağcıların da iniş gösterisi Yapıldı,

Zorlu Enerji Gurubunun sponsor olduğu 9. Dağ Horozu şenliğine Vali Yardımcısı Şefik Aygöl, J.Komutanı Kd. Alb. İsmet Cansaran, Kaymakam Abdil Koç, Belediye Başkanı Hasan Kösoğlu, İl Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, İl Orman Müdürü Abdi Ekşi, İlçe Yazı İşleri Müdürü Salih Çepnioğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Özkan Sarıkaya,İlçe J.Komutanı Ütg.Seçkin Tarakçı,MHP İkizdere İlçe Başkanı ,Zorlu Enerji İkizdere HES ve Tercan HES çalışanları,İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Aksu,Ensar Ekşi,birçok Muhtar ve vatandaş katıldı.

 

ZİRVE