Kaçkarlara Doğru İkizdere kar yürüyüşü başladı

tarafından / Cumartesi, 28 Şubat 2015 / YayımlandıRidos Bülteni

RİZE’de İkizdere Vadisi’nin doğal güzelliklerine dikkat çekmek amacıyla bu yıl 4’üncüsü düzenlenen ‘Kaçkarlara Doğru’ kar yürüyüşü başladı. İki gün sürecek etkinliğe katılanlar ilk  gece  RİDOS THERMAL OTEL’de geçerip  bugun ise  geceyi çağrankaya yaylasında ahşap yayla evlerinde geçirecek, türküler söyleyip horon oynayacak.  ertesi  günü  tekrar ridos thermal  otele geri dönüş  olucaktır.

4.kar yürüyüşü

4.kar yürüyüşü

İkizdere Sevdalıları’ adlı grubun organize ettiği ve bu yıl 4’üncüsü düzenlenen ‘Kaçkarlara Doğru’ kar yürüyüşü etkinliğine İkizderelilerin yanı sıra İstanbul ve Ankara’dan gelen yöre sakinleri de katıldı.
Kaymakam Abdi Koç, Belediye Başkanı Hasan Köseoğlu ile Ekşioğlu Vakfı Başkan Vekili Kadem Ekşi’ nin de aralarında bulunduğu yaklaşık 400 kişi, ilçe girişinde toplandı, tulum eşliğinde türküler söyleyerek belediye binası önüne geldi. Buradan araçlarla 2 bin metre yükseklikteki Demirkapı Köyü’nün üst kısımlarına çıkan grup kar yağışı ile karşılaştı. Horonlar oynayan türküler söyleyen grup yaya olarak Homeze Yaylası’na doğru yaklaşık 5 saat sürecek olan yürüyüşe başladı.  Yürüyemeyenleri helikopterle yaylaya taşıtmak isteyen organizatörlerin bu isteği ise gerçekleşmedi. Ayder Yaylası’ndan havalanan helikopter kar yağışı ve sisli hava nedeniyle bölgeye ulaşamadı.
çayrankaya  kar  yürüyüşü

“YAYLALARIMIZI BETONARMEYE TESLİM ETMEYECEĞİZ”

Etkinlikle ilgili açıklamalarda bulunan Ekşioğlu Vakfı Başkan Vekili Kadem Ekşi, bölgenin kış turizminde önemli potansiyeli bulunduğunu söyledi. Doğu Karadeniz Kalkınma Projesi (DOKAP) eylem planına destek verdiklerini ifade eden Ekşi, “Bu eylem planı ile Doğu Karadeniz havzası bizlerin de katkılarıyla turizm aksında büyüyecek. Bakanlar Kurulu kararı ile turizm merkezi ilan edilen Ovit Yaylası’nın şimdi planlama sürecini hayata geçireceğiz.
Rize’yi, ‘Cennete gelmeden ölmeyin’ dediğimiz yeni bir coğrafyaya taşıyoruz. Yaylalar geleneksel mimarisi ile bizim kültürel mirasımızdır. Kendi ayağımıza kurşun sıkmadan, yaylaları betonarmeye teslim etmeden ve geleneksel mimari özelliklerini de koruyarak Rize’yi yeniden inşa edeceğiz” dedi.
ikizdere çağrankaya

İkizdere Belediye Başkanı Hasan Köseoğlu, 4 yıl önce başlayan kar yürüyüşünün giderek büyüdüğünü anlattı, ilçe Kaymakamı Abdi Koç da, çok yüksek olan kış turizmi potansiyelinin mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

ZİRVE