Karadeniz Kaplıcaları

Karadeniz Kaplıcaları

Kaplıcalar çok uzun yıllardır kullanılmakta fakat bu yer altı kaynak sularını kullananlar uzun dönemler sadece sıcak olduğu ve rahatlık verdiği için kullandılar. Gelişen teknoloji ve bilim bu suların aslen ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdi. Kaplıcaların bir çok hastalığa iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktı ve artık kaplıca suları tamamen sağlık amaçlı kullanılıyor. Doktorların bile hastalarına çoğu zaman kaplıca suyu tedavilerini önerdiği oluyor.

Kaplıcalar nasıl oluyor da ilaç tedavisinden daha hızlı tepki veriyor?

Kaplıca suları yer altından çıkan sıcaklığı 50 ile 80 derece arası değişen doğal kaynak sularıdır. İçerisinde bulunan mineraller sayesinde bir çok ilaç tedavisinden daha etkili bir tedavi süreci sunabiliyor. Bu mineraller insan vücudunda ki bir çok hastalığı yok edebiliyor.

Türkiye’de en iyi kaplıca suları nerede?

Ülkemizde en etkili kaplıca suları Karadeniz bölgesinde. Etkili sözünden kastımız bu sularda bulunan mineral değerleri. Yani en yüksek mineral değerine sahip kaplıca suları ülkemizde Karadeniz bölgesinde bulunmakta. Özellikle Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan bir kaplıca dünya üzerinde ki en yüksek mineral değerlerine sahip sulardan biri. İçerisinde tam 4450 mineral bulundu. Bu değerlere yakın dünya üzerinde sadece 4 kaplıca var.

Kaplıca suları hangi hastalıklara iyi geliyor?

Kaplıca suları bir çok hastalığa deva. Peki bu hastalıklar hangileri. Kaplıca suları üzerinde yapılan araştırmalar devam ediyor. Şimdilik bilinen ve deva olduğu hastalıklar şunlar;

-Solunum sistemi hastalıkları

-Cilt hastalıkları

-Kas ve iskelet sistemi hastalıkları

-Kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları

-Bağırsak ve sindirim sistemi hastalıkları

-Mide ve böbrek sistemi hastalıkları

-Kadın doğum hastalıkları

-Nörolojik hastalıklar

Bilinen değerlerle bu hastalıklara deva olduğu ıspatlanmış durumda. Yani bu hastalıkları taşıyan hastalar kaplıcaları kullanarak ağrılarından ve rahatsızlıklarından kurtuluyor. Hastalığın iyileşme sürecine göre kaplıca tedavisi süresi değişiyor. Örneğin bu tedavi yöntemini 10 ile 15 gün boyunca uygulayan bir çok hasta şikayetlerinden kurtuluyor. Kaplıca tedavisi rahatsızlıkları kalıcı olarak yok ediyor. Bu yüzden son zamanlarda en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biri kaplıca tedavisi. Aynı zamanda ağrılarınızdan kurtulmak için kaplıca tedavisini seçtiyseniz bir çok tesiste masaj tedavisi de uygulanıyor. Kaplıca tedavisi masaj tedavisi ile birlikte kullanıldığında iyileşme süresi çok daha kısa sürelere düşüyor.

Dünyanın her bir yerinden Karadeniz’e geliyorlar.

Karadeniz bölgesinde ki kaplıcaların ne kadar değerli olduğu Dünyaca bilinmekte. Bu sebeple Dünyanın dört bir yanından turistler bu kaplıcalara girebilmek için Karadeniz bölgesine akın etmekte. Son dönemlerde kaplıcaların faydaları artık herkez tarafından bilinmekte ve her geçen gün kaplıcaların önemi artmakta. Çünkü bu suları kullananlar gerçekten  ağrılarından sızılarından ve hastalıklarından kurtuluyor. Yapılan araştırmalara göre son dönemlerde artan turist sayısında büyük etkisi var kaplıcalarımızın.

ZİRVE