Mençuna Şelalesi

tarafından / Salı, 25 Ağustos 2015 / YayımlandıGenel, Ridos Bülteni

Şelale meraklılarına ilaç gibi gelecek olan bu şelale Artvin‘in Arhavi ilçesinde bulunmaktadır. Şelale yöre halkı tarafından eskiden beri bilinmektedir fakat sosyal medya ve turistlerin pekte bildiği bir yer değildi. Gidenlerin çok sevdiği bir şelale olmasından dolayı Cengiz Velimahmutoğlu ve Mehmet remzi tarafından 1998 de resimleri çekilerek medyada tanıtılmıştır. Tanıtımın ardından yavaş yavaş bölgeye ziyaretçiler gelmeye başlamış ve turizm yönünden gelişmeye başlamıştır. Şuan ise turistlerin en çok ziyaret etmek istedikleri Karadeniz şelalelerinden biridir. Mençuna şelalesi bulunduğu alanın nem oranını çok fazla arttırmaktadır.

mencuna6

90 metre yükseklikten akan su görenleri hayrete düşürüyor. Taşlara çarpan su etrafa sıçrayıp etrafında çise oluşturuyor. Aktığı yerde oluşan gölde yazın yüzmek mümkün. Fakat su yazın en sıcak günlerinde bile çok soğuk. Bu su yere ulaştığı yerden 200 metre sonra bir dereye katılarak diğer tüm dere ve şelaleler gibi Karadeniz’e katılmakta.

Piknik yapmak için burada çok güzel ve uygun yerler vardır. Karşınızda şelalenin eşsiz görünümü ve sesi varken aileniz ile birlikte oturup mangal yapabilirsiniz. Çok güzel bir deneyim olacağından emin olun. Öğleden sonra oluşacak olan gökkuşağının güzelliğini hayal bile edemezsiniz.

Mençuna Şelalesine giderken arabanızı park ettikten sonra 20-30 dakika sürecek bir orman yürüyüşü yapmanız gerekmekte. Oraya giderken bile yeşilin her tonunu görecek ormanlardaki kuş sesleri sizi cezbedecektir.

Mençuna Şelalesine Nasıl Gidilir?

Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunan bu mükemmel şelaleye Rize’den varmak istiyorsanız öncelikle Rize Merkez’den Artvin istikametine doğru sırasıyla Çayeli, Ardeşen, Pazar, Fındıklı ilçelerini geçmeniz gerekmekte. Fındıklıyı geçtikten sonra zaten Artvin sınırlarına ulaşmış olacaksınız. Arhavi ye ulaştığınızda tabelalar size Mençuna Şelalesinin ne tarafta olduğunu gösterecektir. Arhavi merkezinden 16 km dere boyu yol katettikten sonra aracınızı park etmek zorundasınız çünkü oraya araba ile gidilmiyor. Aracınızı park ettikten sonra 30 dakikalık bir doğa yürüyüşü yapacak ve şaleleye varmış olacaksınız.

  Mençuna Şelalesi Resimleri

ZİRVE