“PETRANBOARD” KAYAK KEYFİ İKİZDERE’DE

tarafından / Çarşamba, 21 Ocak 2015 / YayımlandıRidos Bülteni

Rize’nin 2 bin 200 rakımlı Meşe Köyü (Petran Yaylası’nda) düzenlenen şenliğe amatör ve profesyonel çok sayıda kayakçı katıldı. Türkiye’nin bir çok bölgesinden meraklılarında katıldığı şenlikte bölgede 200 yıldır kullanılan, son 8 yıldır ’petranboard’ ismi verilen kayak tahtaları ilgi odağı oldu. Meşe köyü sakinlerinin petranboard ismini verdikleri yarı ilkel kayak tahtaları ile profesyonel kayakçılara taş çıkartmaları dikkat çekerken, tahtayı kullanmakta güçlük çeken amatör kayakçıların kazaları da ilginç görüntüler oluşturdu. Petranboardın üzerinde durmakta zorluk çekerler arasında İkizdere Kaymakamı Abdil Koç da yer aldı. Bir süre kayak tahtasını inceleyen Koç kaymaya başlamasının ardından saniyeler geçerken düşerek kara gömüldü. Tahta ile kayma cesareti gösteremeyenler ise yanlarında getirdikleri naylonlar ile kaydılar.
ikizdere-kayak
Rize’nin İkizdere İlçesi Meşe Köyü’nde bu yıl 8. Si düzenlenen Petran Kayak Şenliği ilginç görüntülere sahne oldu.Rize’nin 2 bin 200 rakımlı Meşe Köyü (Petran Yaylası’nda) düzenlenen şenliğe amatör ve profesyonel çok sayıda kayakçı katıldı. Türkiye’nin bir çok bölgesinden meraklılarında katıldığı şenlikte bölgede 200 yıldır kullanılan, son 8 yıldır ‘petranboard’ ismi verilen kayak tahtaları ilgi odağı oldu. Meşe köyü sakinlerinin petranboard ismini verdikleri yarı ilkel kayak tahtaları ile profesyonel kayakçılara taş çıkartmaları dikkat çekerken, tahtayı kullanmakta güçlük çeken amatör kayakçıların kazaları da ilginç görüntüler oluşturdu.

ikizdere- resimleri

Petranboardın üzerinde durmakta zorluk çekerler arasında İkizdere Kaymakamı Abdil Koç da yer aldı. Bir süre kayak tahtasını inceleyen Koç kaymaya başlamasının ardından saniyeler geçerken düşerek kara gömüldü. Tahta ile kayma cesareti gösteremeyenler ise yanlarında getirdikleri naylonlar ile kaydılar.
ikizdere-resim
Meşeköy sakinlerinden Lütfi Kahraman da petranboardu önceden ulaşım içi kullandıklarını belirterek, “Şimdi ise bu zevke dönüştü. 7 yaşından beri bu tahtayla kayıyorum” diye konuştu.- Kar üzerinde sörf tahtası ile kayak keyfi yaptılarPetran Yaylası’ndaki şenliğe katılmak için gelen bir grup sporcu, Kar üzerinde sörf tahtasıyla kaymaya çalıştı. Kayma sırasında zaman zaman tehlikeli anlar yaşadı.Zeki Diler, sörf tahtasıyla karda kaydıklarını ifade ederek, “İlk defa kaydığım için değişik bir duyguydu. Tahtayı durdurabilirsin ama sörf tahtasını durduramazsınız. Bu çok süratli gidiyor. Bunun tehlikeli olduğunu biliyoruz. Arkadaşlarla bu tehlikeyi göze aldık” dedi.

 

ZİRVE