Rize

Rize’nin Tarihi

Rize’nin tarihi ile ilgili çok fazla bir bilgi yoktur. Rize 1916 yılında rusların işgaline uğramış 1918 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur. Rize 1924  yılında resmi olarak vilayet olmuştur.  Atatürk 1924 yılında Rize’yi ziyaret etmiştir. Bu ziyaretinde misafir olarak konakladığı ev şuan Atatürk müzesi olarak hizmet vermektedir.

Resim_1430939181

Rize Yaylaları

Rize Türkiye’de en çok yeşil alana sahip illerden birisidir. Yaylalarıyla meşhurdur. Bir çok yaylası her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bu yaylalardan en ünlüleri Ayder yaylası, Anzer yaylası, Ovit yaylası’dır.

Ayder yaylası kaplıcaları ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. Doğa harikası bu yaylada bir çok otel ve pansiyon vardır. Ayder yaylasında kış turizmide yapılmaktadır. Kışın kardan adam şenliğine binlerce yerli ve yabancı turist katılmaktadır. Anzer yaylası ise balı ile meşhurdur. Anzer yaylasına ballıköy de denir. Anzer balının kilosu bugün 1000 lira civarındadır. Dünyanın hiç bir yerinde Anzer yaylasında olduğu kadar çeşit çiçek yoktur. Bu sebeple bu balın değeri her geçen gün artmaktadır. Rize de bunların haricinde doğal güzellikleri ile meşhur olan bir çok yayla vardır.

 

Rize Otelleri

Rize Turizm yönünden son zamanlarda en çok tercih edilen illerden biri olma yolunda hızlı bir şekilde ilerliyor. Bunun başlıca sebebi ise Rize’nin Türkiye’de ki en çok doğal güzelliği içinde barındırmasıdır. Bu sebepten dolayı otel sektörü git gide büyüyor. Rize’de doğa turizminin haricinde sağlık turizmine ve kış turizmine de yer veriliyor. Yaz kış turizm merkezi olma yolunda ilerleyen ilimiz konaklama ihtiyaçlarının karşılanması için otel yatırımcılarının gözdesi oldu.

  Rize Otelleri her geçen yıl yerli ve yabancı turistlerle dolup taşmakta. Genelde arap turistler olmak üzere dünyanın dört bir yanından turist akınına uğrayan cennet köşesi ilimizde bir çok otel bulunmakta. Bu otellerin en büyüğü Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan Ridos Termal Otel & SPA‘dır.

——————————————————————————————

Ridos Termal Otel & SPA içerisinde barındırdığı termal su ile ünlüdür. Sağlık turizmi konusunda Türkiye’de ki en büyük potansiyele sahiptir. Bunun sebebi ise kaplıcasında bulunan mineral sayısıdır. 4542 mineral ile Türkiye’de ki en yüksek değerlere sahiptir. Aynı zamanda dünya üzerinde bu değerlere yakın sadece 5 kaplıcadan birisidir. Yapılan araştırmalara göre bir çok hastalığa fayda gösterdiği tespit edilmiştir. Tesis termal su hizmetinin yanında bir de masaj hizmeti vermektedir. Endonezyalı alanında uzman masörler tarafından yapılan masaj termal tedavinin daha kısa sürede yanıt vermesi için vazgeçilmezdir. Buraya sağlık amaçlı gelen turistler tesisin doğal güzelliklerinden aşırı etkileniyor ve geri gittiklerinde bu güzellikleri  herkeze anlatıyor. Bu sebeple her yıl yabancı turist sayısı artıyor. Bir çok kurum toplantıları için de bu oteli tercih ediyor. Buraya gelen yerli yabancı tüm turistler tesisin doğal güzelliklerinden çok etkileniyor. Tesiste bir açık termal havuz ve 2 kapalı termal havuz bulunmakta. Bunların haricinde aile banyoları da mevcut. Sunulan hizmet ile tam bir termal tesis olan Ridos Termal Otel & SPA mükemmel bir tatil yapmanız için tasarlanmış.

  Ridos Termal Otel’e nasıl gidilir?

Bu tesis Rize merkezden 61 km trabzondan ise 90 km dir. Tesise gidebilmek için Rize’nin iyidere ilçesinden Erzurum istikametine doğru yönelip sırasıyla İyidere, Kalkandere ve İkizdere ilçelerini geçmeniz gerekmekte. Rize’nin ikizdere ilçesine geldiğinizde bu mükemmel doğa harikası tesise varabilmeniz için 7 kmlik bir yol kat etmeniz gerekmekte.

Ridos Termal Otel & SPA Resimleri

——————————————————————————————————

  Çamlık Genesis Otel 

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan bir başka doğa harikası otel ise Çamlık Genesis Otel‘dir. İkizdere’den Erzurum istikametine doğru giderek bu tesiside görebilirsiniz. Ahşap yapısı ve 50 yatak kapasitesi ile mükemmel bir tatil deneyimi sunan bu tesisin apart odaları gelen ziyaretçileri fazlasıyla etkilemeye yetiyor.

  Çamlık Genesis Otel Resimleri

 

———————————————————————————————-

  Dedeman Otel

Bir diğer otel ise Rize’nin merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Dedeman oteldir. Deniz kıyısında konuşlandırılan bu otel Rize’ye gelen devlet adamlarının ve futbolcuların genelde tercih ettikleri oteldir. Rize’yi tamamen gören ve deniz manzarası olan bu otel yıllardır Rize’nin en büyük oteli olarak kalmıştı. Fakat 150 yatak kapasiteli Ridos Termal Otel & SPA kurulduğunda bu sıralamada 2. sıraya gerilemiştir. Dedeman otel Rize’nin derepazarı ilçesinde bulunmaktadır. Trabzon’dan Rize istikametine doğru gidildiğinde yolun solunda kalmaktadır. Karadeniz sahil yolundan çok net bir şekilde görülmektedir.

Dedeman Otel Resimleri

—————————————————————————————————

Green Suada Otel

Green suada butik otel Rize’nin Ardeşen ilçesinde bulunmaktadır. Konum olarak doğal ve güzel bir yerde bulunan bu otel manzarasıylada misafirlerinin ilgisini çekmekte. Toplamda 60 odası bulunmakta ve bu odaların her biri ap ayrı bir güzellikte tasarlanmış olup her birinden doğal ve güzel manzaralar görebilirsiniz. Bu tesiste de SPA merkezi sauna hamam ve kapalı havuzlar bulunmakta. Rize’nin doğa turizmi konusunda ilerlediğini bu tesisten de anlayabilirsiniz.

Green Suada Otel’e nasıl gidilir?

Rize şehir merkezinden artvin istikametine doğru 44 km yol kat ettikten sonra Ardeşen ilçesine varabilirsiniz. Green Suada otel Trabzon şehir merkezine 105 km uzaklıktadır.

Green Suada Otel Resimleri

—————————————————————————————————————–

Ayder Otelleri

Ayder dünyaca ünlü bir yaylamızdır. Her yıl buraya binlerce yerli ve yabancı turist akın etmektedir. Doğal güzellikleriyle ünlü olan bu yaylada birde kaplıca varki her derde deva. Kışında kardan adam şenliği ile meşhur olan bu yayla yaz kış turizmin gözdesi olmaya devam ediyor. Bu denli fazla ziyaretçi akınına uğraması nedeniyle Ayder yaylasında bir sürü otel ve lüks pansiyon kurulmuştur. Bu otel ve pansiyonların bir çoğu ahşap ve doğaya uygun şekilde tasarlanmıştır. Ayder’de konaklamak isteyen ziyaretçiler bir yıl öncesinden yerlerini ayırtıyor. Otel ve pansiyonların dışında Ayder’de çadır kurup çadırda kalmakta mükemmel bir zevk veriyor. Şelaleleri dereleri ve ormanları insanları mest ediyor.

Ayder’e nasıl gidilir?

Ayder yaylası Rize’nin çamlıhemşin ilçesindedir. Çamlıhemşin’e gidebilmeniz için Rize merkez’den sırasıyla Çayeli, Pazar, Ardeşen ilçelerini geçmeniz gerekmekte. Ardeşen ilesinden Çamlıhemşin yoluna saparak ilçe merkezine vardığınızda Ayder tabelaları size yardımcı olacaktır. Yol boyunca size eşlik eden fırtına deresinin sesi adeta mükemmel bir yolculuk yapmanızı sağlayacaktır.

Ayder Otelleri Resimleri

 

 

ZİRVE