Uzungöl

UZUNGÖL  YAYLASI 

Uzungöl denince akıllara ilk gelen yerler biri Haldizen Yaylası’dır. Uzungöl’e yaklaşık 20 km mesafede bulunan yaylaya özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçi akını oluyor. Muhteşem bir doğayı önünüze seren Haldizen Yaylası’nı gezmeden Uzungöl’den dönmeyin. Bunun yanı sıra yine tipik bir Karadeniz yaylası olan Şekersu Yaylası, Uzungöl’ün güney tarafında yer alan Garester Yaylasımutlaka gezi rotanızda olmalı.Yeşilin her tonunu görebileceğiniz Uzungöl’de tablo güzelliğinde doğa manzaraları sizi bekliyor…

Uzungöl doğal  manzara  izleme, yürüme, tırmanma ve botanik  bitki örtüsü incelemleri  turizmine  uygun  bir yerdir. Uzungöl’ de akan bir  vadi  içinde  temiz berrak sulu bir dere , dar ve uzun  bir göle dökülür. ve  oradan  taşarak  of ilçesinden  denize ulaşmak  üzere solaklı  deresine çayına katılır . Gölün etrafı dağ ve ağaçlardan orman manzarası çevrilidir
Karadeniz Bölgesinin Trabzon iline bağlı Çaykara ilçesi sınırları içinde bulunan Uzungöl;  özenle korunmuş muhteşem doğası ile hem yurt içinden, hem de yurt dışından yoğun şekilde ziyaret çeken önemli turistik destinasyonlardan biridir. otelimiz  Trabzon ili merkezine 110 km uzaklıktadır.


UZUN GÖL NEREDE

Trabzon’dan ulaşım, Çaykara‘ya kadar 76 km, asfalt ve sonra da 19 km lik stabilize yol ile sağlanmaktadır. Çaykara – Uzungöl yol bağlantısının islah edilmesi gerekmektedir. Gölün su sathı, mevsiminde gelen su miktarı ile bağımlı olarak cüzi farklılıklar gösterir ise de, genelde boyu 1000 metre, eni 500 metre, derinliği ise 15 metre civarındadır.Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Uzungöl, sahip olduğu turistik potansiyeli bakımından çok zengindir. Çevrede trekking, kuş gözlem, botanik amaçlı turların yanı sıra daha yükseklerdeki dağların arasındaki göllere veya  Türkiye‘nin yağmur ormanlarının bulunduğu, Soğanlı ve Kaçkar Sıradağları’nın birleşim yerinde bulunmaktadır. Bu bölge aynı zamanda yerkürenin ılıman bölgede bulunan en yaşlı ormanlarına evsahipliği yapmaktadır.

UZUN GÖL KANOKLAMA  YERLERİ 

 

 

Birbirinden güzel yaylaları görülmeye değer niteliktedir. Eğer Uzungöl otellerinin birinde konaklamayı düşünüyorsanız, Çaykara’da bulunan Şekersu Yaylası‘nı, Uzungöl’ün en çok ziyaret edilen Garester Yaylası ve tabii ki eşsiz doğasıyla Haldizen Yaylası gezi listenizde mutlaka yerini almalı.Uzungöl’ün hakim olduğu doğa içerisinde keyifli ve bir o kadar huzurlu bir tatil için Uzungöl otellerini ve otel fiyatlarını şimdiden araştırmanızı öneririz.Uzungöl’de yer alan oteller genellikle aile ile yapılan veya arkadaşlarla gerçekleştirilen tatillere hitap etmektedir. 

UZUNGÖL  MANZARALARI

uzungöl’ün güney tarafında yaklaşık 2300 rakımlı tepenin hemen ardında, yöre insanının “dünyanın sonu” olarak tanımladığı yayla. gerçekten de dünyanın sonundaymışsınız gibi bir his kaplar içinizi. tepeden uzungöl sanki 2 adım ötedeymişçesine görünür. aslında gerçekte de öyledir. uzungöl’ün rakımı 1100, garesterdeki tepenin rakımı 2300’dür.Uzungöl otelleri ile birlikte Uzungöl otel fiyatları da 2014 yılının bahar ayları için tekrar gözden geçirildi ve birçok seçenek ile birlikte gezginlere sunuldu.Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Uzungöl, sahip olduğu turistik potansiyeli bakımından çok zengindir. Sık ormanları ve doğal güzelliği ile iç ve dış turistleri cezbetmektedir. Adını kıyısında bulunduğu gölden alır. Bu göl yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur.

 

ZİRVE