Instagram

whatsapp

telefon

online
rezervasyonStres Bozuklukları

Stres bozuklukları, pek çok hastalığa neden olan oldukça önemli bozukluklardır. Günümüzde kişilerde meydana gelen çeşitli sinir, stres bozuklukları pek çok hastalığın başıdır. Kişilerin yaşadığı çeşitli stresler ise bu hastalıkların yoğunluğunu etkilemektedir. Stres, insan vücuduna ya da zihne dışarıdan ve içeriden gelen uyaranlara verilen tepki olarak adlandırılmaktadır. Çeşitli hava koşulları, yoğun bir şekilde çalışmak, egzersiz yapmamak, ekonomik sorunlar, ağır çalışma koşulları, fiziksel hastalıklar, trafik, kalabalık, işsizlik, aile içi çatışma, terör gibi pek çok konu strese neden olmaktadır. Bu nedenle stresin her zaman kötü bir durumu ifade etmediğini de söyleyebilmek mümkündür. Ancak yoğun stres ise hastalıklara neden olmaktadır. Peki, stresin neden olduğu hastalıklar nelerdir? Gelin hep beraber inceleyelim. 

Strese Bağlı Meydana Gelen Hastalıklar

Strese bağlı pek çok hastalık bulunmaktadır. Söz konusu hastalıkları aşağıdaki gibi açıklayabilmek mümkündür. 

  • Baş ağrısı strese bağlı olarak gelişen hastalıkların başında gelmektedir. Migren kronik baş ağrısının başındadır. 
  • Mide sorunları ise aşırı gerginlik sonucunda ortaya çıkan bir diğer hastalıktır. Reflü, mide ülseri ve hazımsızlık gibi hastalıklar ile sık sık karşılaşılmaktadır. 
  • Bağırsak sorunları da strese bağlı gelişen bir hastalıktır. 
  • Cilt hastalıklarının da en temel nedeni strestir. Kurdeşen, saçkıran, egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının nedeni strestir. 
  • Strese bağlı gelişen bir diğer hastalık ise kalp hastalıklarıdır. Hipertansiyon, kalp krizi gibi hastalıkların en temelinde stres yer almaktadır. 
  • Unutkanlıkta strese bağlı gelişen oldukça önemli bir hastalıktır. 

Stres Bozukluklarının Tedavisi

Stres bozukluklarını tedavi edebilmek için en önemli nokta stresin kaynağından uzak durmaktır. Ancak ne yazık ki günümüzde pek çok kişinin stresin kaynağından uzak kalabildiğini söyleyebilmek mümkün değildir. Bu doğrultuda meydana gelen cilt hastalıkları, baş ağrısı, mide hastalıkları gibi hastalıkların tedavi edilmesi gerekmektedir. Özellikle cilt hastalıklarının en çok meydana gelen hastalıklar olduğunu ifade edebilmek mümkündür. Bu doğrultuda termal su kaynakları da söz konusu hastalıkların tedavisinde ya da hastalıkların belirtilerini en aza indirirken kullanılan bir yöntemdir. Ridos Otel’de bulunan termal su kaynakları ile söz konusu hastalıklardan kurtulabilmek mümkündür.