Instagram

whatsapp

telefon

online
rezervasyonOsteoartrit

Osteoartrit Nedir?

Osteoartrit, halk arasında kireçlenme, kıkırdak dokusunda bozulma, kıkırdaklarda incelme ve tahribat olarak da bilinmektedir. En sık görülen eklem hastalığı olan osteoartrit genellikle kalça, diz, el bileği ve omurga gibi vücut bölümlerinde meydana gelmektedir. Eklem kıkırdağı ve eklem kıkırdağının altındaki kemik bütünlüğünün bozulması için çeşitli nedenler bulunmaktadır. Osteoartrit, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Genellikle 50 yaşın üzerindeki kişilerde karşılaşılan osteoartritin ilerlemesi ile birlikte eklemlerin yük taşıma oranında azalma meydan gelmektedir. Eklemlerde yük taşıyan kıkırdak ortadan kalkmakta ve kemiklerin yüzeyleri birbirleri ile temas kurmaya başlamaktadır. Bu durum ilerleyen kıkırdak tahribi ile sonuçlanmaktadır. Osteoartrit hastalığının nedenleri ve risk faktörlerini aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür. 

Osteoartritin Risk Faktörleri

Osteoartritin birbirinden farklı risk faktörleri bulunmaktadır. Bu doğrultuda risk faktörlerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür. 

  • Osteoartritin en önemli risk faktörü ileri ve orta yaşlı olmaktır. 
  • Diğer bir risk faktörünün şişmanlık ve fazla kilo olduğunu ifade edebilmek mümkündür. 
  • Eklem hastalarına olan yatkınlık osteoartritin en önemli risk faktörleri arasında yer almaktadır. 
  • Kıkırdak yapısını etkileyen rahatsızlıklar, eklem çevresinde bulunan kas gruplarının zayıf olması da osteoartritin risk faktörleri arasındadır. 
  • Eklemlerde ki yük dağılımının dengesiz olması ve meydana gelen şekil bozuklukları osteoartritin risk faktörleri arasında bulunmaktadır. 
  • Osteoartritte en temel şikayet meydana gelen eklem ağrılarıdır. Ağrıların şiddeti ise kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilmektedir. 

Osteoartrite Tedavisi

Osteoartrite hastalığından tedavi kişilerin en sık araştırdığı ve sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Ancak osteoartrite hastalığının kesin bir tedavisinin bulunmadığını ifade edebilmek mümkündür. Ancak osteoartrite tedavisi ise termal kaynak suları kullanılabilmektedir. Termal kaynak sularının kişilere sağladığı pek çok fayda bulunmaktadır. Söz konusu faydaları arasında osteoartrite tedavisi de yer almaktadır. Özellikle osteoartrite tedavisinin ilaçlar ile tedavisinin mümkün olmadığı göz önüne alındığında termal su kaynaklarının ne kadar önemli olduğunu ifade edebilmek mümkündür. Eğer siz de ya da çevrenizdeki herhangi bir kişi de osteoartrite hastalığı ile karşı karşıyaysanız termal su kaynaklarının faydalarından yararlanabilirsiniz. Ridos Otel’i tercih ederek Ridos Otel’de bulunan termal su kaynaklarını kullanabilirsiniz.